Aziz Sancar’dan 7 ilden 700 kız öğrenciye bilim eğitimi

01 Nisan 2016
2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar, Harriet Fullbright Institute işbirliğiyle Türkiye’nin 7 ilinden 700 kız ilköğretim öğrencisinin kısaca STEM adı verilen Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik alanlarında eğitim alacağı bir proje başlattı. ‘Prof. Aziz Sancar Kız Çocukları için STEM Kampları’ (GIS -Girls in STEM-) adı verilen projeyle ortaokul 6’ıncı sınıf düzeyinde İstanbul, Zonguldak, […]

2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar, Harriet Fullbright Institute işbirliğiyle Türkiye’nin 7 ilinden 700 kız ilköğretim öğrencisinin kısaca STEM adı verilen Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik alanlarında eğitim alacağı bir proje başlattı.

‘Prof. Aziz Sancar Kız Çocukları için STEM Kampları’ (GIS -Girls in STEM-) adı verilen projeyle ortaokul 6’ıncı sınıf düzeyinde İstanbul, Zonguldak, Uşak, Ankara, Mersin, Ardahan ve Şanlıurfa olmak üzere 7 ilden toplam 700 kız öğrenci STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) kamplarında eğitim alacak. Her şehirden kayıt olan ilk 100 kız öğrenci, programa katılım hakkı kazanacak. Katılım ücretsiz.

Kurayla seçilecek 14 öğrenci ise Güney Kore’deki Bilim ve Teknoloji Yaz Okulu veya ABD’de Silikon Vadisi’ndeki yaz okulu programlarına katılacak. İlk STEM kampı ise 8 Nisan’da Zonguldak’ta başlıyor.

Suriyeli kız öğrenciler de dahil edilecek

Projeye Prof. Dr. Aziz Sancar’ın önerisiyle Suriyeli göçmen kız öğrenciler de dahil edilecek. Proje kapsamında seçilen iki Suriyeli öğrenci de yine Güney Kore ve ABD’deki yaz okullarına katılma hakkı kazanacak.

Aziz Sancar Girls in STEM projesi kapsamında kız çocuklarının STEM Eğitimine Özendirilmesi ve Sürdürülebilir Büyümeye Katkısı konulu uluslararası konferans ve projenin ödül töreni, 24 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek ve Prof. Aziz Sancar projeye katılan kız öğrencilerle bir araya gelecek.

Projeyle ilgili detaylı bilgi için tıklayınız

 Neden Aziz Sancar?

Prof. Sancar her fırsatta kızları okula göndermenin önemini vurgulayan bir bilim insanı. Sancar Nobel ödülünü kazandıktan sonra kendisi ile yapılan bir röportajda “Bütün çocuklarımıza bilim alanında eğitim ve öğretim sunulması gerekiyor. Eğer kızlarımızı okula göndermezsek işgücümüzün yarısını kaybetmiş oluruz” demişti. Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda 142 ülke arasında 125’inci sırada yer alan Türkiye’de; erkek nüfus; eğitim ve işgücüne katılımda kadınların önünde.

Türkiye’de 25 yaş ve üzeri nüfusun:

 • %9.4’ü okuma-yazma bilmeyen kadın
 • %1.9’u okuma-yazma bilmeyen erkek
 • %14.4’ü lise mezunu kadın
 • %22.2’si lise mezunu erkek
 • %10.7’si yüksekokul mezunu kadın
 • %15.1’i yüksekokul mezunu erkek

Ayrıca;

 • Kadınların işgücüne katılma oranı %30.8
 • Erkeklerin işgücüne katılma oranı %71.5
 • Üniversite okuyan erkek öğrenci sayısı, üniversite okuyan kız öğrenci sayısından %11 fazla.

Kadınların işgücüne katılım oranı;

 • Okur – yazar olmayan kadınlarda %17.4
 • Ortaokul mezunu kadınlarda %26.3
 • Lise mezunu kadınlarda %32.1
 • Mesleki ve Teknik Lise mezunu kadınlarda %39.3
 • Yükseköğretim mezunu kadınlarda %72.2

Neden kız çocuklar için STEM

Türkiye’de 15 yaş grubu kız öğrenciler, fen ve matematiksel yetenekler alanlarında uluslararası ölçekte yapılan değerlendirmelerde, oldukça gerideler (TIMSS ve PISA).

Yapılan araştırmalara göre; ilköğretim ve liseye giden kız öğrenci sayısı yüzde 1 arttığında ülkemizde kişi başına düşen milli gelir yüzde 0.3 puan yükseliyor.

STEM eğitimi; çevreye ve sürdürülebilir kalkınmaya hizmet eden bilim ve teknolojileri geliştirmenin temelini oluşturuyor.

Öğrencilerin STEM eğitimine olan ilgilerini artırmak, bu konularda özgüven kazanmalarını ve iş olanaklarını çoğaltmalarını sağlayacak.

STEM eğitimi ve kız çocuklarının eğitimine yönelik toplumsal algıları olumlu yönde desteklemek, hem çocuklar hem de ülkeler için olumlu değişimlere yol açacak.

Kaynak: Herkese Bilim Teknoloji