Mor Çatı 2015 Faaliyet Raporu: En fazla maruz kalınan psikolojik şiddet

28 Mart 2016
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 2015 Faaliyet Raporu’nu yayınlandı. Rapora göre, 2015 yılında Mor Çatı Dayanışma Merkezi’ne ev şiddete maruz kalan 695 kadın ve çocuk başvurdu. Başvuran kadın ve çocuklarla toplam 1516 görüşme yapıldı. 31 kadın, 12 çocuk ve 8 ergen Mor Çatı Sığınağı’nda kaldı. Başvuranların çoğu (%37), 25-34 yaş aralığındaki kadınlardı. Başvurma nedenlerinin başında […]

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 2015 Faaliyet Raporu’nu yayınlandı. Rapora göre, 2015 yılında Mor Çatı Dayanışma Merkezi’ne ev şiddete maruz kalan 695 kadın ve çocuk başvurdu.

Başvuran kadın ve çocuklarla toplam 1516 görüşme yapıldı. 31 kadın, 12 çocuk ve 8 ergen Mor Çatı Sığınağı’nda kaldı.

Başvuranların çoğu (%37), 25-34 yaş aralığındaki kadınlardı. Başvurma nedenlerinin başında ise hukuki ve sosyal desteğe ihtiyaç duymaları geliyor.

Kadınlara şiddet uygulayanların neredeyse tamamı, güvendiği, tanıdığı erkekler. Başvuran kadınların sadece %7’si tanımadıkları erkeklerin şiddetine maruz kaldılar. Şiddet uygulayanların başında ise koca ve eski kocaları geliyor.

Kadınların en fazla maruz kaldıkları (%45) şiddet biçiminin psikolojik şiddet olduğu görüldü. Psikolojik şiddeti %25’le fiziksel şiddet ve %14’le ekonomik şiddet takip ediyor.

Mor Çatı’ya başvuran kadınlar şiddetten uzaklaşmak için en fazla hukuki mekanizmalara başvurdular. Öyle ki başvuran kadınların %40’ı, boşanma davası açmak ve koruma kararı almak için mahkemeye, suç duyurusunda bulunmak için savcılığa başvurduklarını paylaştılar. Kolluk birimleri, ASPB birimleri, ŞÖNİM’ler, mülki amirlikler, belediyeler, kadın örgütleri, barolar, hastaneler kadınların şiddetten uzaklaşmak için başvurdukları diğer kurumlar oldu.

Mor Çatı, dayanışma merkezi ve sığınağında şiddete maruz kalan kadın ve çocuklara verilen desteklerin yanı sıra, kamu kurumlarıyla, belediyelerle, öğrencilerle, akademisyenlerle Mor Çatı faaliyetlerine ve kadın yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin çok sayıda görüşme yapıldı. Mor Çatı gönüllüleriyle bir araya gelinen atölye ve söyleşiler gerçekleştirildi.

Faaliyet Raporu’nun tamamına ulaşmak için tıklayınız

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Fotoğraf: Aljazeera Turk Dergi