Slow Olive 14-17 Nisan’da Ayvalık’ta

23 Mart 2016
Uluslararası Slow Food hareketinin iki yıllık etkinlikleri arasına bu yıl giren ve bir zeytin, zeytinyağı etkinliği olarak uluslararası köprüler kurmayı hedefleyen Slow Olive, 14-17 Nisan 2016 tarihlerinde Ayvalık’ta gerçekleşecek. Zeytin ağacı ve meyvesine dair pek çok konunun tartışılacağı Slow Olive için Tunus, Ürdün, Lübnan, Filistin, Fas, Yunanistan, İtalya, İsrail, İspanya, Portekiz ve Türkiye’den katılımcılar Ayvalık’ta […]

Uluslararası Slow Food hareketinin iki yıllık etkinlikleri arasına bu yıl giren ve bir zeytin, zeytinyağı etkinliği olarak uluslararası köprüler kurmayı hedefleyen Slow Olive, 14-17 Nisan 2016 tarihlerinde Ayvalık’ta gerçekleşecek.

Zeytin ağacı ve meyvesine dair pek çok konunun tartışılacağı Slow Olive için Tunus, Ürdün, Lübnan, Filistin, Fas, Yunanistan, İtalya, İsrail, İspanya, Portekiz ve Türkiye’den katılımcılar Ayvalık’ta buluşacaklar.

Yerli ve yabancı pek çok konuşmacının davetli olduğu, halka açık gerçekleşecek bu etkinlik Uluslararası Slow Food hareketinin himayesinde, Slow Food’un Türkiye birlikleriyle Ayvalık Belediyesi’nin işbirliğinde düzenleniyor.

slowoil

160 ülkeden 6000 katılımcıyı ağırlayan Terra Madre etkinlikleri, Uluslararası Slow Food hareketinin iki yılda bir tekrarladığı ve üreticileri, akademisyenleri, aşçı ve aktivistleri bir araya getiriyor. Slow Olive ise Slow Food hareketinin zeytin üzerine düzenlediği ilk etkinlik ve etkinlik için Türkiye seçildi.

RENKLİ KONUŞMACI LİSTESİ

Slow Olive, Birleşmiş Milletler Gıda Hakkı özel raportörü Hilal Elver’den, tarım üzerine uzmanlığı ile tanıdığımız gazeteci Ali Ekber Yıldırım’a, zeytinyağı tadımcısı Nicholas Coleman’dan (ABD), Arab Network for Food Sovereignty başkanı Razan Zuayter’e (Ürdün), Soup for Syria kitabının yazarı Barbara Massaad’dan (Lübnan), Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı başkanı Piero Sardo’ya (İtalya), araştırmacı, yazar Artun Ünsal’dan, aktivist Ömer Madra’ya son derece renkli bir konuşmacı listesiyle konuklarını ağırlıyor.

Zeytinin biyoçeşitliliğinin sergileneceği pazar yerinden, zeytine dair filmlerin gösterileceği özel gecelere Slow Olive katılımcılara birbirinden güzel etkinlikler de sunuyor. Özellikle, 15 Nisan 2016’da şarkılarını Jazz A la Turca olarak yorumlayan Sema Moritz Ayvalık Taksiyarhis Anıt Müzesi’ndaki konseri ve. 17 Nisan günü Cunda sahiline kurulacak mutfakta aşçılar tarafından gerçekleştirilecek atölyeler dikkat çekiyor.

Ayrıntılı bilgi ve program için tıklayınız

Kaynak: Yeşilist, Slow Olive