#‎işteşimdifarklıyım

21 Mart 2016
Bugün Dünya Down Sendromu Günü. Down Sendromlular Derneği bu yıl farklı olmanın nasıl doğduğumuzla değil, kim olmayı seçtiğimizle ilgili olduğunu göstermek ve doğuştan gelen farklılıkları görmezden gelmek için ‪#‎işteşimdifarklıyım sosyal medya kampanyası yapıyor. Günü çeşitli etkinliklerle kutlarken, ağustosta İstanbul’da toplanacak 10. Avrupa Down Sendromu Kongresi’ne davet ediyor.   10’uncu Avrupa Down Sendromu Kongresi, 5-6-7 Ağustos’ta İstanbul […]

Bugün Dünya Down Sendromu Günü. Down Sendromlular Derneği bu yıl farklı olmanın nasıl doğduğumuzla değil, kim olmayı seçtiğimizle ilgili olduğunu göstermek ve doğuştan gelen farklılıkları görmezden gelmek için ‪#‎işteşimdifarklıyım sosyal medya kampanyası yapıyor. Günü çeşitli etkinliklerle kutlarken, ağustosta İstanbul’da toplanacak 10. Avrupa Down Sendromu Kongresi’ne davet ediyor.

 

10’uncu Avrupa Down Sendromu Kongresi, 5-6-7 Ağustos’ta İstanbul Hilton’da toplanacak. Tüm dünyadan DS konusunda çalışan uzmanların ve DS’lu bir yakını olan ailelerin buluşma noktası olacak kongre, ilk gün genel oturumların yanısıra sadece tıp uzmanlarının katılımına açık ayrı bir Medikal Sempozyum içerecek.

Kongre yeni araştırmalar, toplumun DS hakkındaki algısını dönüştürme yolundaki küresel çabalar, hayatın çeşitli aşamalarından geçerken eğitim, çalışma, sağlık hizmetleri, rekreasyon hizmetleri gibi farklı gereksinimleri gündeme gelen DS’lu insanlar için eşit fırsat ortamı yaratılması ve son olarak toplumun Down sendromu algısının sorgulanması ve daha pozitif bir yöne doğru yönlendirilmesi gibi öncelikli konuların tartışıldığı bir platform sağlıyor.

Down Sendromlular Derneği-Türkiye, “Buluşmak için birbirine doğru uzanan ve köprülerle bağlanan iki kıta gibi bizler de Down sendromlu insanlar için köprüler kurmayı amaçlıyoruz” diyor.

Bu sebeple kongre teması “Daha İyi Bir Gelecek İçin Köprüler Kurmak” olarak seçildi. Motto: “Hayata +1 Değer Katıyoruz.”

Her 700 bebekten biri

Türkiye’de doğan her 700 bebekten biri Down Sendromlu olarak dünyaya geliyor. Down sendromlu bireylerin yaşadığı en büyük sorunların başında iş ve sosyal yaşamdan dışlanmaları geliyor. Down Sendromu Derneği, hem ailelerin, hem de Down sendromlu gençlerin yaşadığı bu soruna çare bulmak için ‘Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum’ projesini de sürdürüyor.

d

Etkinliklerle ilgili takvim ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız

d1

Arnavut fotoğrafcı Soela Zani, dünyaca ünlü ressamların en bilinen resimlerine Down Sendromlu bireylerle yeniden hayat vermişti.

d3