Balkanlar ve Türkiye’den LGBTİ’ler: Makedonya-Yunanistan sınırındaki çit kaldırılsın!

21 Mart 2016
Balkanlar ve Türkiye’den LGBTİ örgütleri, mültecilerin geçişini engellemek için Yunanistan-Makedonya sınırına çekilen dikenli telden çitin kaldırılmasını talep etti: “Tüm canlılar için daha iyi bir dünya çitler ve duvarlar inşa ederek yaratılamaz.” Balkanlar ve Türkiye’den LGBTİ örgütleri Makedonya hükümeti ve uluslararası kamuoyuna Yunanistan-Makedonya sınırındaki çitin kaldırılması için çağrı yaptı. Aralarında Sırbistan’da geçtiğimiz yıl kurulan Equal Rights […]

Balkanlar ve Türkiye’den LGBTİ örgütleri, mültecilerin geçişini engellemek için Yunanistan-Makedonya sınırına çekilen dikenli telden çitin kaldırılmasını talep etti: “Tüm canlılar için daha iyi bir dünya çitler ve duvarlar inşa ederek yaratılamaz.”

Balkanlar ve Türkiye’den LGBTİ örgütleri Makedonya hükümeti ve uluslararası kamuoyuna Yunanistan-Makedonya sınırındaki çitin kaldırılması için çağrı yaptı.

Aralarında Sırbistan’da geçtiğimiz yıl kurulan Equal Rights Association – Eşit Haklar Derneği (ERA) ve Türkiye’den Kaos GL ile SPoD LGBTİ’nin de olduğu örgütler 100 kilometreyi bulan çitin ‘yasadışı geçişleri’ engellemek iddiasıyla inşa edildiğini ancak mültecilerin Yunanistan’dan çıkmasını tamamen engellediğini belirtti.

Çit yüzünden sınır insan kaçakçılarıyla doldu

Açıklamada geçtiğimiz pazartesi üç mültecinin çitten dolayı daha güvenli ve iyi bir hayat için Suva Reka nehrini geçmeye çalışırken boğulduğu da hatırlatılarak şunlar kaydedildi: “Çit yüzünden binlerce insanın seyahat etme özgürlüğü ve yasalarla tanınan iltica hakları engelleniyor. Bu durum mültecileri alternatif yollar bulmaya sürüklüyor. Çit yüzünden sınır insan kaçakçılarının cirit attığı bir yere dönüştü ve mültecilerin hayatları tehlikede. Bu çit bizleri ister istemez şehirlerin etraflarına duvarlar örüldüğü, demir perdenin ülkeleri ayırdığı dönemlere götürüyor. Sınırdaki mültecilerin fiziksel ve ruhsal sağlıkları riske atılıyor. Özellikle kadın ve çocukların hakları ihlal ediliyor. Kadın ve çocuklar cinsel istismara açık hale geliyor.”

Dikenli teller şiddeti yaratıyor

Örgütler, çitin özellikle savunmasız durumdaki mültecilerden olan LGBT’ler için iki kat soruna yol açtığını vurguladı:

“Çit, ülkelerinde kendilerini tutuklama ya da ölüm bekleyen LGBT mültecileri tamamen engelliyor. LGBT’ler için yaşam tehlikesi ve aynı şekilde bekletildikleri yerlerde şiddet görme ihtimali artıyor.”

Açıklamada ağaç katliamına yol açan çitin ekolojiye de zarar verdiği vurgulanarak, “Dikenli tel çite hayır demeliyiz. Çitin yıkılmasını ve ayrımcı, dışlayıcı uygulamaların sonlandırılmasını talep ediyoruz. Çitin yıkılması sadece yaşama hakkının garantiye alınmasını sağlamayacak aynı zamanda kendi içimize inşa ettiğimiz çit ve sınırların yıkılması yönünde de sembolik bir adım olacaktır. Tüm canlılar için daha iyi bir dünya çitler ve duvarlar inşa ederek yaratılamaz” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Kaos GL