İş kazaları bir yılda %65 arttı

04 Mart 2016
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin açıkladığı şubat ayı verilerine göre, 140 işçi çalışırken yaşamını yitirdi, iş kazalarında bir yılda yüzde 65 artış oldu. Ocak ayında iş kazalarında ölen işçilerin sayısı 115 olmuştu. Şubat verileri,  geçen aya göre iş kazalarında yüzde 21,7 artış olduğu anlamına geliyor. Şubatta iş kazaları en çok inşaat, savunma, güvenlik, tarım, ticaret, büro ve taşımacılık […]

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin açıkladığı şubat ayı verilerine göre, 140 işçi çalışırken yaşamını yitirdi, iş kazalarında bir yılda yüzde 65 artış oldu.

Ocak ayında iş kazalarında ölen işçilerin sayısı 115 olmuştu. Şubat verileri,  geçen aya göre iş kazalarında yüzde 21,7 artış olduğu anlamına geliyor. Şubatta iş kazaları en çok inşaat, savunma, güvenlik, tarım, ticaret, büro ve taşımacılık işkollarında gerçekleşti.

Diğer yandan 2015 yılının şubat ayında 85 işçi yaşamını yitirmişti. Bu geçen yıla göre iş kazalarında yitirilen işçilerin sayısında yüzde 65 artış olması demek.

Sadece 2016’nın başından beri fabrikalar, tarlalar, atölyeler, bürolar ve yollarda çalışırken ölen işçilerin sayısı en az 255 oldu.

12 kadın, 4 çocuk, 24 yaşlı emekçi

Şubat ayında yaşamını yitiren 140 emekçinin 129’u işçi veya memurdu. İş kazaları en çok trafik, servis, düşme, ezilme ya da göçük nedenli olarak gerçekleşti. Kaybedilen işçilerin 12’si kadın ve 128’si erkek, dördü 18 yaş atında ve 24’ü, de 51 yaşın üstündeydi.

İş kazaları en çok İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Aydın, Kocaeli ve Tekirdağ’da gerçekleşti.

Meclis açıklamasında geçtiğimiz ay onaylanan özel istihdam büroları ve kiralık işçilik tasarısının işçi sınıfına açık bir saldırı olduğu, bunun emekçileri iş güvenliği koşullarından tamamen yoksun bırakacağı uyarısında da bulunuldu.

TMMOB: Her gün en az 5 iş cinayeti

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, geçen ay Esenyurt’ta meydana gelen ve 3 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasından sonra “6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu`nun yürürlükte olduğu 2013 yılından bu yana iş kazaları azalmadı. Her gün tespit edilebilen en az 5 iş kazası yaşanmaktadır ve bu beş işçiden ikisi inşaat sektörü çalışanıdır” açıklaması yapmıştı.

Kaynak: diken.com.tr, DHA