Tüm dünya aynı anda koşamayanlar için koşacak: Wings For Life!

25 Şubat 2016
Omurilik felcine dikkati çekmek ve omurilik yaralanmalarının tedavisiyle ilgili bilimsel araştırmalara fon sağlamak amacıyla düzenlenen “Wings for Life World Run” etkinliği, 8 Mayıs’ta İzmir’de yapılacak. “Tüm dünya aynı anda, koşamayanlar için koşacak” sloganıyla 3 yıldır düzenlenen organizasyonun tanıtım toplantısı, İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirildi. Türkiye’de İzmir’de düzenlenecek ve dünyanın 34 farklı yerinde 100 binden fazla […]

Omurilik felcine dikkati çekmek ve omurilik yaralanmalarının tedavisiyle ilgili bilimsel araştırmalara fon sağlamak amacıyla düzenlenen “Wings for Life World Run” etkinliği, 8 Mayıs’ta İzmir’de yapılacak.

“Tüm dünya aynı anda, koşamayanlar için koşacak” sloganıyla 3 yıldır düzenlenen organizasyonun tanıtım toplantısı, İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirildi.

Türkiye’de İzmir’de düzenlenecek ve dünyanın 34 farklı yerinde 100 binden fazla kişinin katılması beklenen “Wings for Life World Run”dan elde edilecek tüm gelir omurilik felci araştırmalarına aktarılacak. Wings For Life World Run Sportif Direktörü Colin Jackson, “Herkesin bu küresel deneyimi yaşamasını istiyoruz” dedi. Dünya çapında yılda 250 bin kişinin omurilik felciyle karşı karşıya kaldığını, onlar için bir şeyler yapmak istediklerini kaydeden Jackson, omurilik felci olduktan sonra vefat eden Christopher Reeve’in bu hastalık için çalışma başlattığını anımsatarak, şöyle konuştu:

“Bu çalışmalarda gelişmeler sağladık. Felçlilerin hareket etme kabiliyetleri yolunda çalışmalar var. Toplanan gelirlerin yüzde yüzü araştırmalara harcanıyor. Bağışları vakfımızın idari işlerine harcamıyoruz. Red Bull idari işler için tüm masraflarımızın sponsorluğunu yapıyor. Bugüne kadar 7 milyon avro elde edildi ve hepsi omurilik felci araştırmalarına harcandı.”

YARIŞIN BİTİŞ NOKTASI YOK

wings-for-life-world-run-2014

Yarışın başlama çizgisinin olduğunu ama bitiş noktasının bulunmadığını belirten Jackson, “Herkesin kendi hedefini belirlemesini sağlıyor. Biz herkesi başlangıç çizgisinde görmek ve küresel deneyim yaşamalarını istiyoruz. Koşuyu nerede bitirirseniz önemli değil, küresel yarış listesinde adınız geçiyor” ifadelerini kullandı.

‘Yaşama tutunmak için 21 senedir buradayım’

Toplantıya katılanlardan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya ise 21 yıl önce geçirdiği, emniyet kemeri takmadığı sırada meydana gelen trafik kazasının ardından yanlış ilk yardım nedeniyle omurilik felci olduğunu anlattı. Etkinliğe destek verenlere teşekkür eden Çetinkaya, şunları söyledi:

“Kaç yaşında olursanız olsun çok ağır bir bedel. Başta sağlığınızı, eşinizi, akrabanızı, mesleğinizi kaybedebiliyorsunuz. Yeni kimlik bulmak için epey mücadele ediyorsunuz. Benim sürecimde de 7 ve 11 yaşında iki çocuğum vardı. Yatağında üstünü giyemeyen, kendine yetemeyen bir anneyken yaşama tutunmak için 21 senedir buradayım. Bu çalışma bize umut ve heyecan veriyor. Koşamayanlar için koşmak… Bu çare için koşan herkese teşekkür ediyorum, engelsiz bir yaşam diliyorum.”

ALANYA’DA 2 BİN KOŞUCUYA ULAŞILMIŞTI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da İzmir’de etkinliğin başarılı olması ve en fazla kişiyi toplamak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Diğer kurumların da gönüllü desteklerini beklediklerini kaydeden Kocaoğlu, “Geçen yıl Alanya’da 2 bin koşucuya ulaşılmıştı. Alanya’daki sayının kat be kat üstünde potansiyele çıkacağımızı düşünüyorum” dedi.

Dağ koşucusu Ahmet Arslan da atletizme birlikte başladığı bir arkadaşının geçen yıl tekerlekli sandalyeye mahkum kaldığını ifade ederek, “Farkındalık oluşturmamız gerektiğini biliyorum. 2014’te 48 kilometre koşmuş ve yorgunluktan bayılmıştım. Bu yılki hedefim kendimi geçmek ve 50 kilometreye ulaşmak” şeklinde konuştu. Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı oyuncuları İnanç Koç ve Kenan Sipahi’nin yanı sıra dalış rekortmeni Şahika Ercümen de yaptıkları konuşmalarda, projeye verdikleri desteği anlattılar. Öte yandan, organizasyona katılım bedelinin 50 lira olduğu belirtildi.

Kaynak: Haberler.com