TEMA Vakfı’nın ‘Yeşil Yaka’ programıyla şirketler ekolojik okuryazarlık öğrenecek

29 Ocak 2016
Özel sektör çalışanlarının karar ve tercihleriyle dünyayı tüketmenin önüne geçebileceklerini savunan TEMA Vakfı ve Baltaş Grubu “Yeşil Yaka Eğitim Programı”nı geliştirdi. Bu programla şirketlere ekolojik okuryazarlık eğitimi verilecek. dunya.com’un haberine göre Program, insan-doğa arasındaki köprüyü yeniden inşa ederek, beyaz yakalıların doğayla olan bağlarını güçlendirmeyi hedef alıyor. TEMA Vakfı ve Baltaş Grubu Yeşil Yaka Programı’nın hedefini […]

Özel sektör çalışanlarının karar ve tercihleriyle dünyayı tüketmenin önüne geçebileceklerini savunan TEMA Vakfı ve Baltaş Grubu “Yeşil Yaka Eğitim Programı”nı geliştirdi. Bu programla şirketlere ekolojik okuryazarlık eğitimi verilecek.

dunya.com’un haberine göre Program, insan-doğa arasındaki köprüyü yeniden inşa ederek, beyaz yakalıların doğayla olan bağlarını güçlendirmeyi hedef alıyor. TEMA Vakfı ve Baltaş Grubu Yeşil Yaka Programı’nın hedefini şöyle özetliyor:

“Doğa yeryüzündeki yaşamın temeli ve tüm canlıların ortak evidir. Doğal yaşamın tüm cömertliğiyle kendini gösterdiği alanlar, ekonomik ve kültürel zenginliklerin merkezidir. Ancak doğayla zayıflayan bağlarımız, kurduğumuz sosyo-ekonomik modeller, bu gerçekliği görmekten oldukça uzak olduğumuzu göstermektedir. Sadece son 50 yılda sürdürülebilir olmayan yaşam tercihlerimiz, doğanın üçte ikisini geri dönülemez bir biçimde tahrip etmiştir. Doğal yaşamdaki bu olumsuz tablonun sosyo-ekonomik yaşama önemli etkileri olmuştur. Toplumların sağlıklı suya, havaya, toprağa, güvenilir gıdaya ulaşma oranı her geçen gün azalırken, kurumlar da sürdürülebilirliklerini sağlamakta zorluk çekmeye başlamıştır. Günümüzde doğal yaşamın, ekonomik ve kültürel zenginliklerimizin devamlığı için bir yol ayrımındayız. Her birimiz kararlarımız ve tercihlerimizle dünyayı tüketmenin önüne geçebilecek güçteyiz.”

İŞ HEDEFİ DEĞİL ŞİRKET FELSEFESİ

Yeşil Yaka programın amacı hem bireylerin hem de kurumların günlük kararlarında davranış değişikliği yaratmak. Program, sürdürülebilirliğin bir iş hedefi değil, şirket felsefesi olmasını amaçlarken, aynı zamanda kurum içindeki enerji, su kullanımı, kağıtların dönüştürülmesi, çöplerin ayrıştırılması ve benzeri değişimlere de katkıda bulunuyor.

Yeşil Yaka programına katılan çalışanlar, doğayı tanıma, günlük hayattaki tercihlerin doğaya etkilerinin farkına varma ve sürdürülebilir yaşam için harekete geçme olanağı buluyor. Bu eğitimi çalışanlarına sunan kurumlar ise iş modelleri oluştururken doğadan esinlenme, sürdürülebilir gelecek için sistemler kurma, toplum ve gelecek kuşaklar için sorumluluk bilinciyle çalışma ayrıcalığı edinmeye yönelik bir adım atmış oluyor.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç programın detaylarını şöyle anlattı:

“TEMA olarak, kırsal kalkınma vakfı olarak tanınıyoruz ama aslında eğitim konusunda çok önemli çalışmalarımız var. Okul öncesinden liseye kadar yapılandırılmış eğitimlerimiz var. Bu programlar Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte planlanan eğitimler. Okul öncesi eğitim çok önemli, çünkü bu yaşam boyu nasıl hareket ettiğimizi belirliyor. Fakat dünyanın artık fazla zamanı yok ve bir an önce harekete geçmek lazım. İş dünyasının yaptıkları ve yapmadıkları çok önemli. Bugünün beyaz yakaları, yarının yöneticileri olacak. Bizim o kesime bazı mesajları çok net vermemiz lazım ki, içinde bulunduğumuz duruma sahip çıksınlar. Tabii ki bunu bir iş hedefi olarak görmemeliler. Yani yapılanlar, iş kaynakların verimli kullanımı veya tasarrufla sınırlı kalmamalı. Sürdürülebilirliğin bir felsefe olarak şirkete getirilmesi çok önemli. İki seneye yakın sürecinde bu programı oluşturduk. Ekonomik bir program olsun, işe yarar bir program olsun, şirketlere itici bir güç olsun ve aynı zamanda bize de bir gelir kaynağı yaratsın istedik. Şirketlerin talepleri doğrultusunda bir ya da iki gün olarak belirleyeceğimiz bir program hazırladık.”

YEŞİL TAKIMLAR KURULACAK

“Yeşil Yaka programının içeriği yeryüzünde yaşamın nasıl işlediğini anlamayı sağlayan ekolojik okuryazarlık bakışıyla hazırlandı. Doğanın 3.8 milyar yıllık bilgeliği bize yol gösteriyor. Burada üç temel kavram var: Çeşitlilik, bütünsellik, döngüsellik. Doğanın neden bu temel kavram üzerinde yürüdüğünü anlamadan, işin içinden çıkamayız. Yeşil Yaka, insan-doğa arasındaki ilişkiyi ve sürdürülebilir yaşamın ne olduğunu gözler önüne seriyor. Böylece katılımcılara hayatın gerçeklerini öğretiyor. İnteraktif sunumlar, grup çalışmaları ve sohbetlerle ilerleyen eğitimler Baltaş Grubu’nun eğitmenleri tarafından sunuluyor. Baltaş Grubu eğitmenleri günlük yaşamdaki pratik uygulamaların ekolojik sonuçları hakkında bilgi edinmeye yönelik testler de yapıyor. Eğitimler sonrasında şirketler içinde Yeşil Takımlar’ın kurulmasına da destek vereceğiz.”

PROGRAMIN BAŞLIKLARI

  • Yer ile gök arasında: Çeşitliliğin, bütünselliğin ve döngüselliğin hakim olduğu doğanın bilgeliği bize pencereden dışarı bakmak kadar yakındır.
  • Kadim geçmişin yeni hikayesi: Bugün yaşadığımız çıkmazların, tarihi bir geçmişi vardır ve tarih alınacak derslerle doludur.
  • Köprüler kurmak: Doğanın öğretilerini günlük hayatımıza uygulayarak bugüne ve geleceğe yön vermek. Çok geç değil, sürdürülebilirlik mümkün!

PİLOT EĞİTİMLER BAŞLADI

Programda pilot eğitimler uygulanmaya başlandı ve ilk eğitim bir turizm şirketiyle gerçekleştirildi. Pilot eğitimde çalışanların çevre ve doğa hakkındaki düşüncelerini almak için uygulamalar yapıldı. Eğitime katılanlar “Çevreye duyarlıyım çünkü…” cümlesini tamamlamaları istenildiğinde, “Yaşamım doğaya bağlı”, “Evladımı seviyorum geleceğini garanti altına almak istiyorum”, “ Doğa bize bir emanet ve bunu gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor” gibi yanıtlar verdi.

Ayrıntılı bilgi için  tıklayınız.