1. Ulusal Şiddet ve Travma Kongresi: Adı Konmamış Savaş: Çocuk İhmal ve İstismarı

27 Ocak 2016
1. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi, anne babalar, sivil toplum örgütleri, akademisyenler,  öğrencilere yönelik olarak, 5 Mart 2016 tarihinde Bilgi Üniversitesi Santralistanbul’da yapılacak. Başlık: “Adı Konmamış Savaş: Çocuk İhmal ve İstismarı.” Kongre’nin Doç. Dr. Ayten Zara imzalı çağrı metni şöyle: “Bana; ‘Toplumsal vicdan nedir?’ diye soracak olursanız ‘Çocuktur. Çocuk toplumsal vicdanın aynasıdır’ derim. […]

1. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi, anne babalar, sivil toplum örgütleri, akademisyenler,  öğrencilere yönelik olarak, 5 Mart 2016 tarihinde Bilgi Üniversitesi Santralistanbul’da yapılacak. Başlık: “Adı Konmamış Savaş: Çocuk İhmal ve İstismarı.”

Kongre’nin Doç. Dr. Ayten Zara imzalı çağrı metni şöyle:

“Bana; ‘Toplumsal vicdan nedir?’ diye soracak olursanız ‘Çocuktur. Çocuk toplumsal vicdanın aynasıdır’ derim. Bunun yanında toplumun vicdanının çocuklarını nasıl koruduğu ve çocuklarına nasıl baktığı davranışlarıyla ölçülmesi gerektiğini savunurum.

Ama ne yazık ki  bu coğrafyada çocuklarımız dövülerek bakılıyor, eğitiliyor ve büyütülüyor! Çocuklar sokağa terk ediliyor, suça itiliyor, zorla çalıştırılıyor, tacize-tecavüze uğrayıp fuhuşa zorlanıyor!  Çocuklarımız siyasi amaçlarla kötüye kullanılıyor, öldürülüyor ya da cezaevine atılıyor! Suç ortada, suçlular da belli ama kimse bir şey yapmıyor!

Yani toplumsal vicdanımız zedelenmiş, bu nedenle şiddet her kesimde ve her türde artıyor!

Savaşın olmadığı zamanlar dünyanın barış içinde yaşadığını düşünüyorsak yanılıyoruz! Çocuklarımız evlerde, sokaklarda, okullarda ve iş yerlerinde şiddetin bin bir çeşidine maruz kalıyorlarsa bu da bir savaştır!

Bu savaşı durdurmak adına hiçbir şey yapmıyor ve çocuklarımızın yaralarını sarmıyorsak, bu savaş sadece şimdilerde değil gelecekte de ağır sonuçları olan trajedilere neden olacaktır.

Bu çağrı, çocuklarımız için bir dayanışma çağrısıdır.  Gelin anne babalar, sivil toplum örgütleri, akademisyenler,  öğrenciler hep birlikte çocuklarımıza yönelik ihmal ve istismarı önlemek adına bir bütün, bir güç olalım!”

GELİRİ ÇOCUKLAR İÇİN HARCANACAK

Kongreden elde edilen tüm gelir;

  • Sokak çocuklarının rehabilitasyonu sağlamak,
  • Afrikalı ve Suriyeli mülteci çocukların yaşam koşullarını iyileştirmek,
  • Ardahanlı yoksul çocukların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak adına kullanılacak.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.