Şefkat-Der’den evsizler için kampanya

20 Ocak 2016
Şefkat-Der, havaların soğumasıyla daha da zor duruma düşen evsizler için bir kampanya başlattı. İmza kampanyasında, “Camilerin müştemilatlarında evsizlere barınak çamaşırhane aşhane olsun (WC’ler de ücretsiz)” denilerek, bu konuda bir genelge çıkarılması istendi. Şefkat-Der’in kampanya metninde, sokakta yaşam mücadelesi veren evsiz insanlar üşürken, donarken, donarak ölürken, açken, kalbi kırıkken, devlet kurumlarının 365 gün süren bir çalışmasının […]

Şefkat-Der, havaların soğumasıyla daha da zor duruma düşen evsizler için bir kampanya başlattı. İmza kampanyasında, “Camilerin müştemilatlarında evsizlere barınak çamaşırhane aşhane olsun (WC’ler de ücretsiz)” denilerek, bu konuda bir genelge çıkarılması istendi.

Şefkat-Der’in kampanya metninde, sokakta yaşam mücadelesi veren evsiz insanlar üşürken, donarken, donarak ölürken, açken, kalbi kırıkken, devlet kurumlarının 365 gün süren bir çalışmasının olmamasının görev ihmali olduğu belirtilerek şöyle devam edildi:

“Cami ve müştemilatlarının da evsizlere kapalı olması durumu çok daha acı ve utanç verici bir hale getirmektedir. Bu camilerin ruhuna da aykırıdır. Evsizler bu durumdayken yapılacak ibadetler, ortaya çıkan kul hakkını da gidermeyecektir. Bu yüzden camilerin ruhuna uygun olarak, müştemilatlarında, eklentilerinde evsiz İnsanlarımız için barınak, aşevi, çamaşırhane, duşluk düzenlemeleri yapılmalıdır. Ayrıca camilerin tuvaletlerinin de ücretsiz hale gelmesi gerekmektedir. Bunun gerçekleşmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve bağlı olduğu Başbakanlığın acilen genelge çıkarmasını, gerekirse kanun vb ne gerekiyorsa yapmasını, cami dernek ve vakıflarının da bu amaç doğrultusunda yönlendirilmesini talep ediyoruz.”

Metinde dünya’da birçok kilise ve ibadethanede evsizlere bu desteğin verildiği de hatırlatılırken, devlet kurumlarının 365 gün 24 saat hizmet verecek Evsizler Evleri – Misafirhaneleri-Gece Barınakları açması gerektiği de belirtildi.

Şefkat-Der evsizlere yardım eden kuruluşların listesini de paylaştı. Liste için tıklayınız.

Kampanyayı imzalamak için tıklayınız.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.