Nükleer karşıtı basın toplantısı

22 Aralık 2015
Nükleer Karşıtı Platform, bugün Japonya ve Rusya’yla yapılan nükleer anlaşmaların olası sonuçları ve kaderinin konuşulacağı bir basın toplantısı düzenliyor. Toplantı saat 12:30’da EMO İstanbul Şubesi Alaettin Anahtarcı Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek. “Nükleer lobisi, ölüm teknolojisini transfer etmek için canhıraş bir biçimde çalışıyor” diyen Platform, toplantıya davet metninde şöyle diyor: “Fukuşima nükleer faciası sonrasında yüzlerce insanın yerinden […]

Nükleer Karşıtı Platform, bugün Japonya ve Rusya’yla yapılan nükleer anlaşmaların olası sonuçları ve kaderinin konuşulacağı bir basın toplantısı düzenliyor. Toplantı saat 12:30’da EMO İstanbul Şubesi Alaettin Anahtarcı Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek.

“Nükleer lobisi, ölüm teknolojisini transfer etmek için canhıraş bir biçimde çalışıyor” diyen Platform, toplantıya davet metninde şöyle diyor:

“Fukuşima nükleer faciası sonrasında yüzlerce insanın yerinden yurdundan olmasının üzerinden henüz 5 yıl bile geçmemişken, Japon muktedirleri ellerinde kalan nükleer teknolojiyi pazarlamak için canhıraş bir biçimde çalışıyor.

Japonya kıyılarında radyasyon yayılımı devam ederken bizim ülkemiz iktidarının Rusya ve Japonya ile yaptığı gibi; her türlü kamuoyu ve hukuk denetiminden muaf olan ikili anlaşmalar yoluyla Japonya ve Hindistan arasında nükleer santral kurulması için ön anlaşma imzalanıyor.

Diğer yandan; Türkiye ile Rusya arasında yaşanan siyasal kriz, Akkuyu Nükleer Santrali projesinin iptalini gündeme getirdi. Anlaşmanın uluslararası tahkime götürülmesinden ve tazminat ödemekten korkan Türkiye ve Rusya her şey yolunda dese de bu siyasi kriz ortamında nükleer santral gibi en az 60 yıllık bir projenin yapılamayacağı ortada. Tüm bu yaşananlar, pahalı ve tehlikeli olduğu için ‘dışa bağımlılığı azaltacak’ bahanesiyle pazarlanan nükleer santrallerin, söylenenin aksine dışa bağımlılığı artıracağını kanıtladı.”