Barış İçin Kadın Girişimi’nden barış nöbeti

16 Aralık 2015
Barış İçin Kadın Girişimi, #KatliamHazırlığınaDurDe’mek için barış nöbetine başlıyor. Yarın 18:30’da İHD’nin yürüyüşü olacağından nöbeti öne çekerek bugün yapacak olan kadınlar, yarın da İHD’nin yürüyüşüne katılacak Herkesi bu nöbetleri büyütmeye, yaymaya ve süreklileştirmeye çağıran Barış için Kadın Girişimi’nin nöbetle ilgili açıklaması şöyle: Günün adı: Sur, Dargeçit, Nusaybin, Silopi, Cizre. Doktor izinleri kaldırılıyor, hastanelere hazır olmaları […]

Barış İçin Kadın Girişimi, #KatliamHazırlığınaDurDe’mek için barış nöbetine başlıyor. Yarın 18:30’da İHD’nin yürüyüşü olacağından nöbeti öne çekerek bugün yapacak olan kadınlar, yarın da İHD’nin yürüyüşüne katılacak

Herkesi bu nöbetleri büyütmeye, yaymaya ve süreklileştirmeye çağıran Barış için Kadın Girişimi’nin nöbetle ilgili açıklaması şöyle:

Günün adı: Sur, Dargeçit, Nusaybin, Silopi, Cizre. Doktor izinleri kaldırılıyor, hastanelere hazır olmaları söyleniyor, sonsuz bir şekilde askeri mühimmat, polis, asker sevkiyatı yapılıyor, öğretmenler il ve ilçelerden çekiliyor. Bizler endişeyle seyrediyoruz.

Artık her yanımızda kol gezen bu ölümü hiçbir şey yapamadan seyretmeye tahammülümüz yok. Nerede, ne zaman, nasıl bizi bulacak diye beklemeye tahammülümüz yok. Öğrencilerine kurşun yağdırabilmek için öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geri çekilirken hayatı savunmaktan, birbirimizi hayatta tutma mücadelesinin bir parçası olmaktan başka çaremiz yok.

Bizler Eylül’de Cizre’ye ve Silopi’ye gitmiştik. Oradaki kadınlardan dinlemiştik ablukayı, susuz, yemeksiz ailelerini hayatta tutuma hikayelerini. Gözlerimizle görmüştük her birinde kurşun delikleri olan evleri, su depolarını. Şimdi aynı kadınlar bize “Cizre’yle başladılar, Cizre’yle, bizi yok ederek bitirmek istiyorlar,” diyor. Peki ne yapacağız?

Bunca ölümün, yıkımın karşısında bulunduğumuz her alanda hayatı yeniden kurarak duracağız. Ve buna barış nöbetlerimizde, meydanlarda başlayacağız. Sessiz kalmaya artık tahammül edemeyen herkesi bizimle birlikte Galatasaray Meydanı’na nöbete çağırıyoruz! Bu barış nöbetini her yere yaymaya, her yerde sürdürmeye, ablukalar kadar ‘süresiz’ kılmaya çağırıyoruz!

Battaniyeni, uyku tulumunu, matını al da gel!

Katliam girişimlerine karşı sesini, sözünü, şarkını, videonu al da gel!

Sokağa çıkma yasaklarına, bu toprakların bir kısmını haritadan silme, yok etme çabasına karşı sokaklarda, meydanlarda barış nöbetine gel!

#KatliamHazırlığınaDurDe

#BarışİçinNöbetteyim

Yer: Galatasaray Meydanı

Tarih: 16 Aralık Çarşamba, saat 18:30

Bilgi için tıklayınız.