İKV: Türkiye’nin vize serbestisi için yerine getirmesi gereken 72 kriter var

01 Aralık 2015
İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), bugün yaptığı yazılı açıklamada, vize serbestliği sürecinin vizelerin kaldırılmasıyla sonuçlanması için Türkiye’nin yerine getirmesi gereken 72 kriter bulunduğunu yineledi.   AB-Türkiye zirvesinde mülteci akımlarının kontrolünde iki taraf arasında işbirliği ve bunun yanında ikili ilişkileri canlandırmak için atılacak adımların görüşüldüğüne işaret edilen açıklamada, Türkiye üzerinden ilerleyen mülteci akınının kontrol altına alınmasının, Türkiye-AB […]

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), bugün yaptığı yazılı açıklamada, vize serbestliği sürecinin vizelerin kaldırılmasıyla sonuçlanması için Türkiye’nin yerine getirmesi gereken 72 kriter bulunduğunu yineledi.

 

AB-Türkiye zirvesinde mülteci akımlarının kontrolünde iki taraf arasında işbirliği ve bunun yanında ikili ilişkileri canlandırmak için atılacak adımların görüşüldüğüne işaret edilen açıklamada, Türkiye üzerinden ilerleyen mülteci akınının kontrol altına alınmasının, Türkiye-AB işbirliği açısından yeni bir başlangıç yapma fırsatı sunduğuna dikkat çekildi.

AB üyelik hedefi vurgusunun umut verici olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“AB’nin Türkiye’den göçün kontrol altına alınmasına yönelik beklentileri karşılığında, müzakere sürecinin yeni fasılların açılmasıyla canlandırılması; 17. Fasıl olan Ekonomik ve Parasal Politika faslının açılması ve diğer fasılların açılmasına yönelik hazırlıkların yapılması; vize serbestisi için Ekim 2016’nın hedeflenmesi; iki taraf arasında yılda iki kez düzenli zirve gerçekleştirilmesi; Yüksek Ekonomi Diyaloğunun başlatılması ve gümrük birliğinin güncellenmesi ile ilgili görüşmelerin 2016 sonunda başlatılması gibi adımların yanı sıra, 3 milyar Euro tutarında ek mali yardımın sağlaması söz konusudur.”

Öte yandan, “Mülteci krizi vesilesiyle, ilişkilerin canlandırılması için ortaya çıkan bu fırsatın iyi değerlendirilmesi, etkin teknik ve idari işbirliğinin yanında, Türkiye’nin demokrasi ve özgürlükler alanındaki reformlara devam etmesine bağlıdır” denilen açıklama, şöyle devam etti:

17. FASLIN AÇILMASI YENİ BİR ADIM DEĞİL

“AB hedefi açısından 17. Faslın açılması olumlu bir gelişme ancak bir senedir gündemde olan faslın açılmasının yeni bir adım değildir. Sürecin canlandırılması Enerji, Yargı ve Temel Haklar, Adalet, Özgürlük ve Güvenlik gibi kritik fasılların açılması, Gümrük Birliği ile ilişkili olarak görülerek ve bazı üye ülkelerce askıya alınan fasılların açılması ve fasılların geçici olarak kapatılabilmesine bağlıdır.

Kıbrıs meselesinde 2016 içinde bir çözüm sağlanması, müzakerelerde 14 faslın önündeki engelleri kaldırarak açılabilmelerini mümkün kılacaktır. Yapılacak düzenli zirvelerin müzakere süreci çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Mülteci krizinin kontrol altına alınmasında, işbirliği elzemdir.”

Türkiye’nin vize serbestisi için yerine getirmesi gereken 72 kriteri hatırlatan İKV, bu kriterlerin Geri Kabul Anlaşması’nın etkin bir şekilde uygulanmasından uluslararası mülteci hukukuna uyum sağlanması ve organize suçla mücadeleye kadar geniş bir çerçevede Türkiye’ye sorumluluklar getirdiğini belirtti. Açıklamada Türkiye’ye şu önerilerde bulunuldu:

“AB’nin mülteci krizi ile ilgili olarak Türkiye’ye duyduğu ihtiyaç ilişkilerde bir canlanmayı mümkün kılmıştır. Ancak Türkiye’nin AB’ye tam üye olması ve karar almada hak ettiği yeri alabilmesi için mutlaka siyasi kriterleri yerine getirmesi ve AB değerlerine uyum sağlaması gereklidir. Son günlerde yaşadığımız gazetecilerin tutuklanması gibi uygulamalar AB adaylığı hedefi ile çelişmekte ve Avrupa değerlerinden uzaklaşma anlamına gelmektedir.”

Kaynak DHA