7. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali başlıyor

26 Kasım 2015
7. “Hangi İnsan Hakları? Film Festivali” 5-9 Aralık’ta İstanbul’da başlıyor. Ardından 11-13 Aralık’ta Diyarbakır, 22-24 Aralık’ta Ankara ve 15-17 Ocak 2016’da ise Çanakkale’de sürecek olan festivalin ana teması mülteciler.   Documentarist tarafından düzenlenen festivalin programında “Direniş Öyküleri”, “Kadın Hakları”, “İklim İçin”, “Yüzleşme”, “Hayvan Hakları” gibi başlıklar altında 40’tan fazla belgesel ve farklı hak ihlallerine dair […]

7. “Hangi İnsan Hakları? Film Festivali” 5-9 Aralık’ta İstanbul’da başlıyor. Ardından 11-13 Aralık’ta Diyarbakır, 22-24 Aralık’ta Ankara ve 15-17 Ocak 2016’da ise Çanakkale’de sürecek olan festivalin ana teması mülteciler.

 

Documentarist tarafından düzenlenen festivalin programında “Direniş Öyküleri”, “Kadın Hakları”, “İklim İçin”, “Yüzleşme”, “Hayvan Hakları” gibi başlıklar altında 40’tan fazla belgesel ve farklı hak ihlallerine dair videolar yer alıyor. Festival boyunca ekranlarda dönen “Tanıklıklar” başlıklı seçki de festivalin geleneksel bölümlerinden biri olacak.

Programın öne çıkan filmleri arasında iki ödüllü belgesel var: Suriye’den “Ev” (Home), savaş altında bir evde toplanıp tiyatro çalışan gençleri anlatırken, “Suriyeli Kadınlar”da (Queens of Syria) Amman’da yaşayan bir grup sığınmacı Suriyeli kadın, Euripides’in “Troyalı Kadınlar” oyununu sahnelemeye çalışıyor.

“Direniş Öyküleri” bölümünde Mısır’dan İran’a, Şengal’den Kobane’ye, Cizre’den Silopi’ye dünyanın her köşesinden egemenlerin ve işgalcilerin baskısına direnen insanların öyküleri buluşuyor. Aralık ayında Paris’te gerçekleşecek İklim Konferansı vesilesiyle #iklimiçin başlığı altında iki önemli belgeselle küresel ısınmanın sonuçlarını tartışmaya açacak olan festivalin “Yüzleşme” bölümünde ise Ruanda’daki soykırımın sonuçlarına odaklanan “Tanrı Pazar Günleri Çalışmıyor” (God is Not Working on Sunday) filmi yönetmenin katılımıyla gösterilecek.

Programında hayvan haklarına da yer ayıran festivalde, insanoğlunun hayvanlara yaşattığı eziyeti konu alan “Çarkımızın İçindeki Hayaletler” (The Ghosts In Our Machine) adlı filmin gösterimine ek olarak ‘Hayvan Hakları ve Veganlık’ başlıklı bir de panel düzenlenecek.

Panel, söyleşi, konser, göçmen dayanışma forumu, atölye gibi bir dizi yan etkinliğin yer aldığı festivalin gösterim ve etkinlikleri, SALT Beyoğlu, SALT Galata ve Aynalıgeçit Etkinlik Mekanı’nda ücretsiz olarak izlenebilir. Açılış, İstanbul’da yaşayan Kongolu müzisyen Enzo Ikah ve grubunun konseriyle yapılacak.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.