Kentsel atıksuyun geleceği

20 Kasım 2015
Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye tarafından yürütülen ve temel yararlanıcısı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olan “Türkiye’de Çevre Yönetimi için Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi” (ÇEKAP) kapsamında yerel yönetimlere yönelik düzenlenen “Yerel Yönetimler İçin Çevre Yönetimleri Eğitimleri”nin beşinci ayağı İzmir’de düzenlendi.   14-15 Ekim tarihlerindeki eğitimlere, İzmir’in yanı sıra, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Kütahya, Manisa, Muğla ve […]

Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye tarafından yürütülen ve temel yararlanıcısı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olan “Türkiye’de Çevre Yönetimi için Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi” (ÇEKAP) kapsamında yerel yönetimlere yönelik düzenlenen “Yerel Yönetimler İçin Çevre Yönetimleri Eğitimleri”nin beşinci ayağı İzmir’de düzenlendi.

 

14-15 Ekim tarihlerindeki eğitimlere, İzmir’in yanı sıra, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak’tan 40’ın üzerinde belediye çevre yönetimi çalışanı katıldı. Eğitim programının açılış konuşmasını REC Türkiye Proje Yöneticisi Pınar Akpınar yaptı. Gerçekleştirilen bu eğitimde, TAYÇED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Can “Avrupa Birliği’nde Entegre Atık Yönetimi Uygulamaları” konusunda bir sunum yaparak katılımcılara bilgi verdi. Ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi – Atık Yönetimi Daire Başkanı Sibel Çoban, “İzmir’de Katı Atık Yönetimi Örnek Uygulamaları” konusunda katılımcılara tecrübelerini aktardı.

“Karbon salımlarını azaltarak ekonomik büyüme mümkün” diyen REC Türkiye programının ilk gününde “Yerel Yönetimler için Çevre Uygulamaları” başlığı altında “Kentsel Atıksu Arıtımı” ve “Katı Atık ve Atık Kolları” konularında çeşitli paralel oturumlar da gerçekleştirildi. Bu kapsamda katılımcılar, atık yönetimi kavramından AB ve Ulusal Mevzuat’a, yönetmelik kapsamında belediyelerin sorumluluklarından uygulama örneklerine kadar atık yönetimiyle ilgili çeşitli konular hakkında detaylı bilgi alma şansına sahip oldular.

Eğitimin ikinci gününde ise “Yerel Düzeyde Çevre Eylem Planlaması” ve “Yerel Çevresel Yatırımların Finansmanı” konularında ortak eğitimler düzenlendi.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

22 Ekim 2015’te Ankara’da gerçekleştirilen eğitimde yapılan sunumlara ulaşmak için tıklayınız.

REC Türkiye Ekim Bülteni