AİDS’e ve ayrımcılığa karşı 1 Aralık Genç İnisiyatifi

19 Kasım 2015
Sivil Düşün AB Programı’nın duyurusuna göre, 1 Aralık Dünya AIDS Günü’ne genç yaklaşımını katmak, cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunu gündemde tutmak, gençlerin bu alandaki ihtiyaçlarını ortaya koymak çeşitli gençlik kuruluşları 1 Aralık Genç İnisiyatif adı altında bir araya geliyor. Etkinlik HIV ve AIDS’le yaşayan bireylerin insan haklarına dikkat çekmeyi ve bu alandaki ayrımcılıkla mücadeleyi […]

Sivil Düşün AB Programı’nın duyurusuna göre, 1 Aralık Dünya AIDS Günü’ne genç yaklaşımını katmak, cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunu gündemde tutmak, gençlerin bu alandaki ihtiyaçlarını ortaya koymak çeşitli gençlik kuruluşları 1 Aralık Genç İnisiyatif adı altında bir araya geliyor. Etkinlik HIV ve AIDS’le yaşayan bireylerin insan haklarına dikkat çekmeyi ve bu alandaki ayrımcılıkla mücadeleyi de hedefliyor.

 

İnisiyatif çatısı altında 2011 yılından beri düzenlenen etkinliklerde, Türkiye’nin farklı illerinde, gençler haklarını savunuyor, HIV/AIDS’le yaşayan insanların yanlarında yer alıyor ve ayrımcılığa karşı seslerini yükseltiyor.

1 Aralık Genç İnisiyatifi, HIV/AIDS de dâhil olmak üzere cinsel sağlık üreme sağlığı içerisinde gençleri bu kadar etkileyen konularda, gençlerin sesinin duyulmasının ne kadar anlamlı olduğunun altını çiziyor. “Gençler olarak cinsel sağlık, üreme sağlığı haklarımızı talep ediyoruz ve politikalara doğrudan dâhil olmak istiyoruz!” diyor.

CİNSEL SAĞLIK EĞİTİMİ MÜFREDATA ALINMALI

Bu süreçte yaşa uygun, kapsamlı cinsel sağlık eğitiminin zorunlu eğitim müfredatında yer alması, yaygın genç dostu sağlık hizmetlerine erişim ve gençler için alınan kararlarda karar süreçlerine katılım talepleri vurgulamaya ve tüm bunlara destek bulmaya çalışılacak.

Kampanyaya katılmak isteyen örgütlenmeler, gençlik grupları ve sivil toplum kuruluşları bilgi notunu inceledikten sonra 22 Kasım 2015 Pazar günü 17.00’ye kadar etkinlik girişlerini yapabilir ve materyal talebinde bulunabilir.

Bilgi notu tıklayınız.

Soru ve sorunlar için: bulut.oncu@tog.org.tr