İğneada’ya nükleer yapılır ve patlarsa

18 Kasım 2015
Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), bir radyasyon parçacıklı dağılımı modelleme çalışması gerçekleştirdi ve İğneada’da yapılmak istenen nükleer santralin patlaması hâlinde İstanbul dahil pek çok yerin nasıl etkileneceğine dair rapor hazırladı. Dönüşüm Derneği sitesinde de yer alan bilgilere göre, planlanan nükleer santralde bir kaza olması durumunda, İstanbul’un yanı sıra, Trakya’nın tamamıyla Kuzey Ege’nin büyük tehdit altında kalacağı […]

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), bir radyasyon parçacıklı dağılımı modelleme çalışması gerçekleştirdi ve İğneada’da yapılmak istenen nükleer santralin patlaması hâlinde İstanbul dahil pek çok yerin nasıl etkileneceğine dair rapor hazırladı.

Dönüşüm Derneği sitesinde de yer alan bilgilere göre, planlanan nükleer santralde bir kaza olması durumunda, İstanbul’un yanı sıra, Trakya’nın tamamıyla Kuzey Ege’nin büyük tehdit altında kalacağı ifade edildi. ÇMO Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu, Marmara’nın da Batı Karadeniz, Kıyı Ege ve Kıyı Akdeniz’de oluşacak radyasyon bulutundan etkileneceğini belirtti.

Haberin tamamı için tıklayınız.