Sınırları Kapatma Göçmenleri Daha Çok Öldürüyor

17 Kasım 2015
Uluslararası Af Örgütü yayımladığı yeni bir raporda, Avrupa Birliği ve üye ülkelerinin sınırlarını kapatma konusundaki kararlılığının göçmen ve mültecilerin haklarını ve hayatlarını riske attığını dile getirdi. “Büyük Kale Avrupa’nın insani bedeli: Avrupa sınırlarında göçmen ve mültecilerin karşılaştıkları insan hakları ihlalleri” adlı rapor AB göç politikaları ve sınır kontrol uygulamalarının, mültecilerin AB’ye sığınmaya erişimini engellediğini ve […]

Uluslararası Af Örgütü yayımladığı yeni bir raporda, Avrupa Birliği ve üye ülkelerinin sınırlarını kapatma konusundaki kararlılığının göçmen ve mültecilerin haklarını ve hayatlarını riske attığını dile getirdi.

“Büyük Kale Avrupa’nın insani bedeli: Avrupa sınırlarında göçmen ve mültecilerin karşılaştıkları insan hakları ihlalleri” adlı rapor AB göç politikaları ve sınır kontrol uygulamalarının, mültecilerin AB’ye sığınmaya erişimini engellediğini ve gittikçe daha da tehlikeli hale gelen yolculuklarla hayatlarını riske attıklarını ortaya koyuyor.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen “AB’nin düzensiz göçmen ve mültecilerin akışını engellemek için uyguladığı tedbirlerin ne kadar etkili olduğu en iyi bakış açısı ile tartışmaya açık diyebiliriz.  Fakat diğer yandan insan hayatı ve sefalet ölçülen şeyler değildir ve bu bedeli dünyanın en savunmasız insanları ödüyor” diye konuştu.

Avrupa’ya karadan ulaşma konusunda gittikçe daha büyük engellerle karşılaşan göçmenler ve mülteciler Yunanistan ve İtalya’ya artık daha tehlikeli olan deniz rotaları üzerinden ulaşmaya çalışıyor. Her yıl yüzlerce insan Avrupa’nın kıyılarına ulaşmaya çalışırken ölüyor. Dalhuisen şöyle diyor: “AB’ye ulaşmaya çalışırken hayatını kaybedenlerin sorumluluğu müşterek. Diğer AB üye devletleri İtalya’yı izlemeli ve Akdeniz ile Ege Denizi’nde arama kurtarma çabalarını güçlendirerek insanların denizlerde boğulmasına son vermeli. Avrupa’nın sınırlarında her gün gerçekleşen insani trajediler ne kaçınılmaz ne de AB’nin kontrolü dışında gerçekleşiyor. Çoğunu AB yapıyor. AB üye ülkeleri artık sınırlardan önce insanların hayatlarını önemsemeli” dedi.

Raporun tamamı için tıklayınız.