TİHV: Silvan’da 14 sivil hayatnını kaybetti

16 Kasım 2015
Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Şube Başkanı Barış Yavuz, Silvan’da sokağa çıkma yasağının sürdüğü son 11 gün içerisinde 14 sivilin, çatışmalarda hayatını kaybettiğini söyledi.   Aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Şube Başkanı Barış Yavuz, Türk Tabipler Odası Diyarbakır Şube Başkanı Dr. Cengiz Günay, 11 gündür […]

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Şube Başkanı Barış Yavuz, Silvan’da sokağa çıkma yasağının sürdüğü son 11 gün içerisinde 14 sivilin, çatışmalarda hayatını kaybettiğini söyledi.

 

Aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Şube Başkanı Barış Yavuz, Türk Tabipler Odası Diyarbakır Şube Başkanı Dr. Cengiz Günay, 11 gündür sokağa çıkmaya yasağı ve operasyonların sürdüğü Silvan İlçesi’nde yaşananlarla ilgili ortak basın açıklaması yaptı.

İHD Diyarbakır Şubesi’nde yapılan basın toplantısında ilk olarak konuşan İHD Şube Başkanı Raci Bilici, Silvan’ın 3 mahallesinde 11 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı nedeniyle, orada yaşayanların temel ihtiyaçları, sağlık hakları gibi birçok hakkın ihlal edildiğini belirterek, yaşananların kaygı verici bir aşamada olduğunu söyledi. Bilici, “Biz Silvan’ın bu noktaya gelebilecek ihtimalini hiç düşünmedik. İnsan hakları kuruluşları olarak, yasaklı 3 mahalleye gidip, incelemelerde bulunamıyoruz. Defalarca Silvan’a gitmemize rağmen, o mahallelere giremedik. Şu anda operasyonların merkezden yönetildiğini ve yerelde hiçbir bürokratın yetkisinin olmadığının izlenimini edindik. Bu çok tehlikeli bir durumdur” dedi. TİHV Şube Başkanı Barış Yavuz da 11 günlük sokağa çıkma yasağının sürdüğü Silvan’da bugüne kadar 14 sivilin hayatını kaybettiğini ifade ederek, “Hiçbir hak ihlali yoktur gibi bir tanımı ya da oralarda hak ihlali yaşanmama ihtimali olamaz. Sokağa çıkma yasağıyla kastın ne olduğu, tarafımızca hala anlaşılamamıştır. Silvan’ın nüfusu 86 bin. Silvan’da son sokağa çıkma yasağıyla birlikte 6 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen 3 mahallenin toplam nüfusu 14 bin 345. Siz, 14 bin kişiye karşı bir operasyon mu yürütüyorsunuz? Biyolojik ve tıbbi verilere göre, bir insan 3 gün su içmediği takdirde hayatını kaybeder. 11 gün içerisinde eğer siz, sokağa çıkma yasağını ilan ediyorsanız, insanların temel ihtiyaçlarını karşılayacaksınız” diye konuştu.

TTB Diyarbakır Şube Başkanı Dr. Cengiz Günay ise “Silvan’da yaşam hakkı ihlali başta olmak üzere, tüm haklar ihlal ediliyor” dedi.