UHİM Başkanı Küçük: Batının kendi ürettiği terörle yüzleşmesi gerekiyor

15 Kasım 2015
Paris’te cuma akşamı art arda meydana gelen ve 127 kişi yaşamını yitirdiği saldırılarla ilgili Cafesiyaset.com.tr yazarı Arzu Erdoğral’a konuşan UHİM Genel Başkanı Ayhan Küçük, “Batının kendi ürettiği terörle yüzleşmesi gerekiyor” dedi.   Uluslararası Hak İzleme Merkezi (UHİM) Genel Başkanı Ayhan Küçük, bu saldırıyı bir yüzleşme olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Bugün Paris ve Avrupa […]

Paris’te cuma akşamı art arda meydana gelen ve 127 kişi yaşamını yitirdiği saldırılarla ilgili Cafesiyaset.com.tr yazarı Arzu Erdoğral’a konuşan UHİM Genel Başkanı Ayhan Küçük, “Batının kendi ürettiği terörle yüzleşmesi gerekiyor” dedi.

 

Uluslararası Hak İzleme Merkezi (UHİM) Genel Başkanı Ayhan Küçük, bu saldırıyı bir yüzleşme olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Bugün Paris ve Avrupa başkentleri psikolojik bir kaos yaşıyor. Buradan çıkan sonuçlar üzerinde durmak ve bir ders çıkarmak lazım. Bu kaosu Afrika’nın tüm başkentleri yaşıyor. Yıllardır Ortadoğu’da İslam ülkeleri bu kaosu her gün yaşıyor. Fransa’da Paris’te gerçekleşen saldırılarda ölen insanların sayısının on misli Irak’ta, Şam’da, Bağdat’ta, Kabil’de ölüyor. Özellikle G-20 zirvesi öncesi batının kendi ürettiği terörle yüzleşmesi gerekiyor. Bu batının ürettiği terörün sonucudur. Bu yıllardır tekrar edilen bir şey… Irak, Afganistan işgali ve özellikle Afrika coğrafyasındaki ekonomik çıkar amaçlı çıkarılan iç savaşın sonucu! Dünyanın merkezi konumunda olan küçücük bir coğrafyada yaşanan refahın da son bulacağını bilmeliydi. Dünyaya tepeden baktığınızda sadece küçücük bir coğrafyada refah vardır. Paris’te, Münih’te, Brüksel’de, Amsterdam’da…  Bununla sınırlı mıdır? Yani 3,5 – 4 milyara yakın nüfusu olan dünyada sadece 300 milyon insanın refahı ile barış içerisinde yaşamak mümkün müdür? Meseleyi bu gözle görmek lazım…”

SEBEPLER ORTADAN KALKMADAN TERÖR SONLANMAZ

Sonuçta terörün gelip sizin evinizi de bulacağını belirten Küçük, “Yani DAEŞ, kontrolden çıktı mı diyorsunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Sadece DAEŞ olarak nitelememek lazım. Orada kendisini canlı bomba olarak kullanan insanların da her birinin bir acısı var. Her terör faaliyetinin, terörün içerisinde olan insanın bir acısı var.  Çocuğunu, ailesini deniz yollunda kaybetmiş bir mültecinin dramını siz düşünebilir misiniz? En kolay canlı bomba olacak insanlar bunlardır. Bu süreçleri böyle görmek lazım. Bunu oluşturan sebepleri ortadan kaldırmadan terörü engelleme şansınız yok.  Eninde sonunda sizin de kapınıza dayanacaktır.  Bugün Türkiye malum hepimiz biliyoruz… Mültecilerle ilgili çaba sarf ediyor. Lütfen bunlara yardım eli uzatalım. Eğer savaşı durdurmuyorsanız güvenli bölge inşa edelim, orada evler yapalım ve o insanlar kendi topraklarında kalsın, çocukları okullara gitsinler, aileler bir arada yaşasınlar, genç kızlar fuhuşa sürüklenmesin, gençlerin organları çalınmasın, emekler zayi olmasın, bir kuşak ortadan kalkmasın. Sadece Türkiye’nin bu konuda ciddi çabaları oldu. Bir adım atan oldu mu?”

TERÖRÜN ASIL KARANLIK YÜZÜNÜ OLUŞTURAN AVRUPA’DIR

“Peki, neden Fransa’yı seçiyorlar?” sorusu üzerine ise Küçük, “Fransa Avrupa’nın başkentidir. En fazla ses getirecek yerdir. Münih dediğinizde sadece Almanya’yı ilgilendiren bir şeydir. Ama Fransa’da olan bir eylem tüm Avrupa’yı ilgilendiren bir eylemdir. Doğal olarak bu tür faaliyetlerde merkezi yerler seçilir” dedi. Küçük, “Bunun arka planı farklıdır, karanlık bir yüzü mutlaka vardır ama asıl karanlık yüzünü oluşturan Avrupa’dır. Batının çıkar amaçlı ilişkileridir. G-20 zirvesi toplanacak. 20 ülke. Toplam dünya ekonomisinin yüzde 90’ını elinde bulunduran ülkelerdir bunlar. Onun dışında 185 ülke var dünyada…  Kıyaslayın 185 ülke dünyadaki ekonomik gelirin yüzde 10’u ile geçinmek zorunda. Şimdi bu ilişkilerden çıkarak dünyada nasıl bir adalet bekliyorsunuz? Terör bu değil midir? Terör sadece Paris’te 160 kişinin ölümü ile ortaya çıkmıyor. Terörden her gün Afrika’da ölen yüzler ve binler var. Bunlar da bir terör faaliyeti sonucudur. Yüzde 90 payı kendi bünyenize alıp yüzde 10’u ile dünyanın yüzde 90’ının geçinmesine zorlarsanız, bu bir terör faaliyetidir” ifadelerini de kullandı.