Melike Koçak Notre Dame de Sion’a açtığı işe iade davasını kazandı

11 Kasım 2015
İMCTV’nin haberine göre, öğrencilerin çıkardığı fanzin nedeniyle işten çıkarılan edebiyat öğretmeni Melike Koçak, Notre Dame de Sion Lisesi’ne açtığı işe iade davasını ilk celsede kazandı.   İstanbul 16. İş Mahkemesi’nde görülen davada Koçak’ın 10 gün içerisinde işe başvurması durumunda işe alınmasına ve 4 aylık brüt ücret kadar tazminat ödenmesine karar verildi. Ne olmuştu? Edebiyat öğretmeni […]

İMCTV’nin haberine göre, öğrencilerin çıkardığı fanzin nedeniyle işten çıkarılan edebiyat öğretmeni Melike Koçak, Notre Dame de Sion Lisesi’ne açtığı işe iade davasını ilk celsede kazandı.

 

İstanbul 16. İş Mahkemesi’nde görülen davada Koçak’ın 10 gün içerisinde işe başvurması durumunda işe alınmasına ve 4 aylık brüt ücret kadar tazminat ödenmesine karar verildi.

Ne olmuştu?

Edebiyat öğretmeni Melike Koçak Notre Dame de Sion Lisesi (NDS) öğrencilerinin Tavuşkuşu fanzin adlı bir dergi çıkartması ve dergide Kadın Cinayetleri Politiktir konusunu işlemesi nedeniyle işten çıkarılmıştı.

Öğrenciler dergilerini sansürlenmesini istemedikleri için okulda basmadıklarını; dergideki yazıların okulla ve öğretmenleriyle bir ilgisinin olmadığını açıklamıştı.

NDS’den yapılan açıklamada ise “Kadına şiddet gibi bir konuda öğrenciyi hassaslaştırmak önemli ama bunu çok dikkatli yapmak lazım, burada dozaj kaçmış” denilmişti.