AB İlerleme Raporu: Yargı bağımsızlığı ve ifade özgürlüğüne baskı

10 Kasım 2015
Avrupa Komisyonu, siyasi nedenlerle geciktirdiği gerekçesiyle eleştirildiği İlerleme Raporu’nda Türkiye’ye reform hızını yavaşlattığı ve insan haklarıyla temel özgürlükler konusundaki çabaların yetersiz kaldığı uyarısında bulundu.   Raporu açıklayan, AB’nin Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn,”Komisyon, Türkiye’de tırmanan şiddetin sona erdiğini ve Kürt sorununa kalıcı çözüm bulma müzakerelerine yeniden dönüldüğünü görmek istiyor” dedi. Hahn […]

Avrupa Komisyonu, siyasi nedenlerle geciktirdiği gerekçesiyle eleştirildiği İlerleme Raporu’nda Türkiye’ye reform hızını yavaşlattığı ve insan haklarıyla temel özgürlükler konusundaki çabaların yetersiz kaldığı uyarısında bulundu.

 

Raporu açıklayan, AB’nin Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn,”Komisyon, Türkiye’de tırmanan şiddetin sona erdiğini ve Kürt sorununa kalıcı çözüm bulma müzakerelerine yeniden dönüldüğünü görmek istiyor” dedi. Hahn şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl içinde yargı bağımsızlığının yanı sıra, toplanma hürriyeti ve ifade özgürlüğü alanlarında önemli eksikler, özellikle de gazeteciler üzerinde artan baskı ve korkutma eylemleri görüldü.”

AB İlerleme Raporu öte yandan, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yaptığını hatırlattı ve “mülteci krizi” konusunda gösterdiği işbirlikçi tutumunu övdü. Rapor, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in talimatıyla seçimler öncesinde iki, seçimler sonrasında da bir kez olmak üzere toplamda üç kez ertelenmişti.

Muhalefet partileri, AB’nin tartışmalı raporu seçimlerden sonrasına bırakmasını hükümete destek göstergesi olarak değerlendirmişti.