Cezasızlıkla Mücadelede Güçbirliği’nden kampanya: #21İnsanıKimÖldürdü?

05 Kasım 2015
Çok sayıda hak örgütünün oluşturduğu “Cezasızlıkla Mücadelede Güçbirliği”, bugün Eskişehir’de karara bağlanacak faili meçhuller davasında beraat istenen emekli Albay Temizöz’le ilgili “Cemal Temizöz Suçsuz ise #21İnsanıKimÖldürdü?” kampanyası başlattı.   Bianet’te yer alan habere göre, Şırnak, Cizre’de 1993-95 yıllarında 21 kişinin gözaltında kaybedilmesi ve faili meçhul cinayetle öldürülmesiyle ilgili davanın savcısı, emekli Jandarma Kıdemli Albay Cemal […]

Çok sayıda hak örgütünün oluşturduğu “Cezasızlıkla Mücadelede Güçbirliği”, bugün Eskişehir’de karara bağlanacak faili meçhuller davasında beraat istenen emekli Albay Temizöz’le ilgili “Cemal Temizöz Suçsuz ise #21İnsanıKimÖldürdü?” kampanyası başlattı.

 

Bianet’te yer alan habere göre, Şırnak, Cizre’de 1993-95 yıllarında 21 kişinin gözaltında kaybedilmesi ve faili meçhul cinayetle öldürülmesiyle ilgili davanın savcısı, emekli Jandarma Kıdemli Albay Cemal Temizöz’ün de arasında olduğu sanıklar hakkında beraat talep etti. Cezasızlıkla Mücadelede Güçbirliği ise “Cemal Temizöz Suçsuz ise #21İnsanıKimÖldürdü?” başlıklı bir imza kampanyası başlatarak sorumluların cezalandırılmasını talep etti. Karar duruşması bugün Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde.

 

47. DURUŞMADA BERAAT İSTEMİ

Kampanya metninde şöyle denildi:  “1993-1995 yılları arasında Şırnak’ın Cizre ilçesinde 21 insan öldürüldü. Olayın üzerinden 22 yıl geçti ve açılan dava kapsamında 47 duruşma görüldü. 21 kişinin zorla kaybedilmesi ve yasadışı keyfi infaz edilmesiyle suç işlemek için örgüt kurmak suçlarından yargılanan davanın en önemli sanığı emekli Jandarma Kıdemli Albay Cemal Temizöz hakkında, 18 Haziran 2015 tarihli duruşmada beraat talep edildi. Savcı Hasan Ali Erkan, dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı Temizöz’ün yanı sıra diğer sanıklar eski Cizre Belediye Başkanı ve korucubaşı Kamil Atağ, Kukel Atağ, Tamer Atağ, Adem Yakin, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ ve Burhanettin Kıyak hakkında da beraat istedi.

Kısa süre öncesine kadar haklarında güçlü iddianameler hazırlanan ve ağır hapis cezaları talep edilen, insanlığa karşı suç işledikleri iddiasıyla yargılanan komutanların bugün teker teker aklandığını görüyoruz. Mardin’de 1992-94 yılları arasında 13 kişiyi yargısız infaz etmek iddiasıyla yargılanan Musa Çitil, Mayıs 2015’te Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde beraat etmiş, ardından geçen Ağustos ayında da terfi ettirilerek Diyarbakır ili Jandarma Tugay Komutanı olarak atanmıştı. Silopi’de altı köylünün zorla kaybedilmesiyle ilgili yargılanan Emekli Tuğgeneral Mete Sayar da Temmuz 2015’te beraat ettirildi.

Böylesi bir resmi aklama süreci karşısında bizler sorumluların cezalandırılmasını, mağdur zararlarının giderilmesini ve toplumun hakikati bilmesi için 5 Kasım’a kadar hep beraber ısrarlı olarak bir kez daha devlete soruyoruz: Cemal Temizöz Suçsuz ise #21İnsanıKimÖldürdü?”

CEZASIZLIKLA MÜCADELEDE GÜÇBİRLİĞİ BİLEŞENLERİ

Adli Tıp Uzmanları Derneği, Batman Barosu, Diyarbakır Barosu, Şırnak Barosu, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Hakikat Adalet ve Hafıza Çalışmaları Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, İnsan Hakları Araştırmaları Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı. Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Masası) da kampanyayı destekliyor.