Alan Savunması Gazetecilere Telifli İçerik Üretme Çağrısında Bulunuyor!

Program kapsamında Alan Savunması’nın yayın politikası ile hedef kitlesine uygun nitelikli içerikler, Yayın Kurulu tarafından seçiliyor. Program kapsamında sınırlı sayıda içerik desteklenecek. Başvuru koşulları ve program hakkında tüm detaylar şöyle: Programın genel hedefi, “Demokrasinin güvencesi olarak Türkiye’de çoğulcu medya ve özgür basının güçlendirilmesi”, özel hedefi ise “Birinci hedef toplumda çoğulcu ve özgür medyanın toplum tarafından destek gördüğü ve farkındalığın arttığı bir zemin oluşturulması, ikinci hedef ise, gazeteciler arasında dayanışmanın güçlendiği ve gazetecilerin kendini güvende hissettiği bir zeminin oluşturulması.
Telif Destek Programı
Programın genel hedefi spor özelinde hem sahada hem de medya tarafında eril ve cinsiyetçi bir anlayışın hüküm sürdüğü Türkiye’de, toplumsal cinsiyet odaklı spor haberciliği yapmak ve bunu teşvik etmek.
Uygun Başvuru Sahipleri
Program, bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan serbest çalışan gazeteciler ile gazetecilik bölümü öğrencilerine destek olmayı hedefliyor. Bu kimselerden gelen ürünler, Alan Savunması’nda yayımlanacak. a) Fiil ehliyetine sahip, b) daha önce gazetecilik mesleğini icra etmiş ve başvuru döneminde bir medya kurum ve kuruluşuna sürekli basın iş sözleşmesi ile bağlı olmayan serbest çalışan gazeteciler programa başvurabilir.
Destek Konuları
Toplumsal cinsiyet odaklı spor haberciliğini teşvik etmek amacıyla kadın spor insanları (eski veya aktif olarak kariyerine devam eden sporcular, yönetici, hakem vb.) ile LGBTİ+ spor insanları (eski veya aktif olarak kariyerine devam eden sporcular), spor ve toplumsal cinsiyet ilişkisi üzerine çalışan akademisyen, sivil toplum kuruluşu veya üyeleri odaklı görsel, işitsel ve video içerikler.
Destek Miktarı
Telif Destek Programı, uygun kişiler tarafından tek bir ürünün yayınlanması üzerine inşa edilmiştir. Yayın Kurulu tarafından seçilen ve içerikleri Alan Savunması’nda yayımlanan gazetecilere, 255 TL ödeme yapılacak.
Başvuru Süreci
Başvuru formuna ve detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler