Tecavüz rafı

Tecavüz rafı süt endüstrisinde, ineklere tecavüz edebilmek için hareket imkanlarını kısıtlayan, dar, oluk benzeri bir aygıt.

Endüstrinin “suni tohumlama” olarak adlandırdığı yapay yolla gebe bırakma işlemi tecavüz rafı aracılığıyla gerçekleştirilir. Suni tohumlama sırasında, işçi, bir kolunu hareket etmesi engellenmiş ineğin rektumuna sokar, diğer koluyla ucunda boğadan zorla çalınmış sperm* bulunan metal bir çubuğu ineğin vajinasından rahim girişine ulaşana kadar iter. Rektumdaki koluyla bastırarak döllenmenin gerçekleşmesini sağlar.  Bu eylem, özgürlüğün kısıtlanması, beden bütünlüğünün ihlali, bedenine ve cinselliğine müdahale edilerek hamileliğe zorlanan ineğin cinsel istismarıdır, adı üzerinde tecavüzdür.

İnsanlar daha çok süt tüketebilsin diye, sürekli hamile bırakılan ve süt sağma makinelerine bağlı yaşatılan ineklerin istismardan kaynaklı yaşam süreleri –insan müdahalesi olmayanlara oranla- yarı yarıya kısalıyor. Artık sömürülemeyecek hale geldiklerinde ise, “insanlar et yesin” diye başka bir sömürü merkezine, mezbahaya yollanıyorlar. Dünyada ve Türkiye’de sadece endüstride değil, köylerde de suni tohumlama yöntemi uygulanıyor.

*Özel olarak seçilmiş boğaların “elektro-ejekülasyon” yöntemiyle, rektumlarına elektrik akımı verilerek boşalmaları sağlanır.

*** Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin, Cinsel Şiddet Sustukça Artar, Hadi Konuşalım! projesi kapsamında düzenlediği Cinsel Şiddet Kavram Tartışmaları’ndan ortaya çıkan kavramları derlediği  kavramlar sözlüğünden alıntıdır.