Ev İçi İstihdam

Ev işi, ev içi istihdam (Domestic work/Housework, Domestic employment[1]): ‘Çocuk, hasta ve özürlü bakımı, ev temizliği, yemek yapma, ütü yapma, çamaşır yıkama, bahçe bakımı, evin güvenliğini sağlama ve ailenin  şoförlüğünü yapma’ gibi birçok işi kapsayan ev işleri, ev içerisinde ya da dışarısında hane içerisinde yaşayan bir ya da birden fazla kişi için yapılan, icra edilen tüm işleri kapsamaktadır.[2] Bu tanımın dışında İngilizcedeki ‘domestic employment’ kavramının, ev içerisinde para karşılığında yapılan, ancak aile işletmesine gelir getirme amacı taşımayan tüm işleri de kapsayan bir tanımı da kabul görmektedir. Bu anlamda enformel sektörün bir parçası olan evlerde parça başı iş yapmak da ‘ev işi’ kapsamında ele alınmaktadır.[3] Ancak bu tanımın özellikle parça başı işi kapsayan kısmı Türkçe’de ‘evden çalışma’ terimi ile ele alınmaktadır (bkz. Evden çalışma).

[1] UN Women, 2014, Reading Paper Series on Care Economy Book

[2] İmece Ev İşçileri Sendikası, 2012, Ev işi İş, Ev İşçisi İşçidir, http://imeceeviscilerisendikasi.org/category/ev-iscileri-icin-insana-yakisir-is/

[3] Texas Workforce Comission, t.y., Domestic Employment, http://www.twc.state.tx.us/domestic-employmentSivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]