LİSTAG LGBTİ+’ların Aileleri ve Yakınları İçin Üç Kılavuz Hazırladı

Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks + Aileleri Derneği (LİSTAG) İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Türk İsveç İşbirliği Bölümü desteğiyle üç kılavuz yayımlandı. Matbu ve dijital olarak yayınlanan kılavuzlar: LGBTİ+ İnsan Hakları Farkındalık Atölyeleri Kolaylaştırıcı Kılavuzu, LGBTİ+ Aileleri için Danışma Hattı Kılavuzu, LGBTİ+ Aileleri için Medya ve İletişim Stratejisi Kılavuzu.

Pandemi döneminde Ankara GALADER, Antalya, Denizli, İstanbul ve İzmir aile gruplarından katılımcılarla çeşitli çevrimiçi atölyelerde bir araya gelen LİSTAG,  atölyelerde ortaya çıkan ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Türk İsveç İşbirliği Bölümü desteğiyle üç kılavuz hazırladı.

LGBTİ+ İnsan Hakları Farkındalık Atölyeleri Kolaylaştırıcı Kılavuzu

Bu kılavuzda, eğitim ve öğrenmeye ilişkin temel atölye yöntemleri, kolaylaştırıcılık, atölyenin planlanması gibi başlıklarda öneriler sıralanıyor. Kılavuzda ayrıca toplumsal cinsiyet, önyargılar, ayrımcılık, LGBTİ+ temel kavramlar ve mitlere ilişkin egzersizler, deneyim gruplarının programları da yer alıyor.

LGBTİ+ Aileleri için Danışma Hattı Kılavuzu

Bu kılavuzda, kimlikler ve açılmaya ilişkin kavramlar yer alıyor. Kılavuz, danışma hattı gönüllüsü olmak ve görüşme tekniklerine dair bilgilerin yanı sıra; hatta gelen sorular ve yanıtları da içeriyor.

LGBTİ+ Aileleri için Medya ve İletişim Stratejisi Kılavuzu

Bu kılavuzda ise hak savunuculuğunda medyanın önemi anlatılıyor. Kılavuzda çeşitli görüşme türleri için ipuçlarının yanı sıra, gazetecilerle iletişime geçerken dikkat edilebilecekler ve gazeteciler LGBTİ+ aile gruplarına ulaştıklarında yapılabileceklere dair tavsiyeler yer alıyor. Haberin 5N1K’sı gibi habere hazırlığın da hem gazeteciler hem de aktivistler açısından 5N1K’sı olduğunu aktarıyor.

Yayınların matbu ve dijital hallerine ulaşmak için info@listag.org adresine mail atabilirsiniz.