Kürtçe Tiyatro Oyununun Yasaklanmasına Tepkiler…

Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’nın İstanbul Büyükşehir Tiyatroları bünyesinde sahnelenecek Beru isimli Kürtçe oyunu yasaklamasına tepkiler sürüyor.

Tiyatro Kooperatifi yaptığı açıklamada, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’nın kararını ‘kabul edilemez’ olarak değerlendirirken, MAZLUMDER de, “Kamu esenliğini bozacak gerçek tehlike tiyatro oyunları değil, tiyatro oyunlarının bile böyle baskılara maruz kalmasıdır.” dedi. Açıklamada, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’nın yasak kararından vazgeçmesi gerektiği de kaydedildi.

Oyuncular Sendikası da Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde, Teatra Jiyana Nû tarafından 13 Ekim 2020 günü İBBŞT Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sergilenmesi planlanan Dario Fo’nun “Bêrû” isimli oyununun yasaklanmasına dair Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’na #tiyatroengellenemez etiketiyle şu soruları yöneltti:

  1. İtalyan yazar Dario Fo’nun yazdığı ve bugüne kadar ödenekli tiyatrolar da dahil birçok tiyatro tarafından sahnelenmiş olan bu oyunun Teatra Jiyana Nu tarafından sahnelenmesinin “genel kamu düzenini bozacağı” kanısına nereden varılmıştır?
  2. 13 Ekim tarihinde İBB Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde yapılacak gösterimin yasaklanmasının somut sebebi nedir?
  3. Bu oyun “Kürtçe” dilinde oynandığı için mi yasaklanmıştır? Kürtçe ülkemizde yasaklı bir dil midir?
  4. Aynı oyun herhangi bir festival kapsamında yabancı bir grup tarafından Türkçe olmayan bir dilde oynansaydı yine yasaklanacak mıydı?
  5. Pandemi sürecinde zor durumda olan tiyatrolarla dayanışma göstererek sahnelerini açan İBBŞT’nin sahnelerinde diğer oyunlar oynanabilirken bu oyunun “kamu düzenini tehdit edeceği” kanaatine hangi gerekçeyle varılmıştır?

“Tiyatro örgütleri olarak bu haksız ve antidemokratik uygulamayı kınıyoruz” diyerek tepkilerini ortaya koyan Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi ise daha önce defalarca sahnelenmiş ve beğeniyle alkışlanmış olan ‘Bêrû’nun yasaklanmasının kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.

Bu yasaklamanın bu yüzyılda sanatın ve tiyatronun işlevinin anlaşılmadığının ifade ve sanatın üstünde uyarıcı gücünden korkulduğunun yansıması olduğu belirtilen açıklama şöyle devam ediyor: “Bu anti-demokratik tavır sanatçıların ifade özgürlüğü ve kadim dillerden Kürtçenin kamusal görünürlüğüne vurulmuş bir darbedir. Bu yasaklamayla İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun attığı en güzel adımlardan biri baltalanmak istenmiştir. Tiyatro örgütleri olarak bu haksız ve antidemokratik uygulamayı kınıyoruz. Teatra Jiyana Nû yalnız değildir.”

HAK İnisiyatifi Derneği Dil Hakları Komisyonu da öncelikle Gaziosmanpaşa Emniyet Müdürü ve Kaymakamının bu ırkçı tutumunu ayıplıyor ve kınıyor olduklarının altını çizerek, ”Devlet bürokrasisi, zaman zaman Kürtçeye yönelik benzer ayrımcı refleksler göstermekte ve kamuoyunu incitmektedir. Bürokrasinin bu ayrımcı ve ırkçı tutumunun ortadan kaldırılması için bir yüzleşme gerektiği açıktır.” dedi.

İlgili Yazılar

Tüm Haberler