Dersim’de Avcılık Protestosu

Dersim’de vatandaşlar,  dağ keçisi avlamak için kente gelen paralı avcıları protesto etti.

Dersim’de  kaçak avlanma sonucu çok sayıda dağ keçisinin katledilmesine yönelik tepkiler sürerken bu kez de kente paralı avcılık faaliyetleri için gelen avcılar tartışma konusu oldu.

Dersim’e avcılık faaliyeti için gelen avcılar olduğunu duyan doğa ve hayvanseverler  durumu protesto etti.

Seyit Rıza Parkı’nda bir araya gelerek “Katil avcılar Dersim’den defolun” pankartı açan grup, yetkililerin avcılara karşı gerekli önlemleri almalarını istedi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan doğa aktivisti Haydar Çetinkaya, ilde paralı avcıların iki vadide de avcılık yaparak Dersim’in kutsallarına zarar verdiklerini söyledi.

Çetinkaya, “İlimize av turizmi kapsamında gelen avcılar var. Şuan Pülümür vadisinde avdalar. Her yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığı avlanacak hayvanlar için ihaleler açıyor. Bu avcılar da bu kapsamda şuan Dersim’de bulunuyorlar. Dersim doğasının kutsalları olan dağ keçilerimizi şuan avlıyorlar. 7’den 70 bu şehrin insanları avcılık istemiyor. Bu şehirde avcılık isteyen varsa sadece güzünü para hırsı bürümüş, katillere rehberlik edendir. Bunun dışında bu yaban hayatını spor uğruna yok etmek isteyenlerdir ”dedi.

“Avcılara izin vermeyeceğiz”

Dersim insanı olarak avcılara izin vermeyeceklerini ifade eden Çetinkaya, “Defalarca av ihalesine karşı dilekçe vermemize rağmen ve devam eden imza kampanyamıza rağmen bu avcılar dışardan gelip doğamızın bu çeşitliliğini katlediyorlar. Bunlara rehberlik eden kılavuzlara, yaban hayatını kast edenlere sesleniyoruz. Yazık günahtır, doğadaki her canlının ahı vardır. Bizler bu katiller sürüsünü istemiyoruz” diye konuştu.

İmza kampanyası başlatıldı

Dersim’de her türlü avcılık faaliyetinin yasaklanması için change.org sitesi üzerinden imza kampanyası başlatıldı.

İmza kampanyasını başlatan aktivistler  doğada yaşam süren yaban hayatının korunmasını, yasal olarak devam eden avcılık faaliyetlerinin yasaklanmasını, kaçak avcılık yapanlara karşı gerekli tedbirlerin alınarak suç işleyenlerin tespit edilmesini ve cezalandırılmalarını istiyor.

İmza kampanyasına katılmak için tıklayınız.