Kemal Ördek davasında savcı sanığın cinsel saldırı suçundan beraatını istedi

Kemal Ördek davasında üst derece mahkemesinde görülen duruşmada savcı, nitelikli cinsel saldırının cebir, tehdit ve hile ile işlendiği yönünde her türlü şüpheden uzak, tam, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından, ilk derece mahkemesince kurulan mahkumiyet hükmünün kaldırılarak sanığın beraatına karar verilmesini istedi. Bununla beraber yağmaya teşebbüs suçunun oluştuğu gerekçesiyle üç sanık tutuklu olarak yargılanmaya devam ediyor. 24 […]

Kemal Ördek davasında üst derece mahkemesinde görülen duruşmada savcı, nitelikli cinsel saldırının cebir, tehdit ve hile ile işlendiği yönünde her türlü şüpheden uzak, tam, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından, ilk derece mahkemesince kurulan mahkumiyet hükmünün kaldırılarak sanığın beraatına karar verilmesini istedi. Bununla beraber yağmaya teşebbüs suçunun oluştuğu gerekçesiyle üç sanık tutuklu olarak yargılanmaya devam ediyor. 24 Mayıs 2017 tarihinde 14:00’da ise karar duruşması yapılacak.

Ne olmuştu?

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği Başkanı, trans hakları ve seks işçileri hakları savunucusu Kemal Ördek 5 Temmuz 2015 tarihinde evinde cinsel saldırı, yağmaya teşebbüs ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarının mağduru olmuş, aralarında gönüllü avukatların da dahil olduğu yüzlerce kişi Kemal’e destek vermişti. Kamu adına açılan dava ilk derece mahkemesi sıfatıyla Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş, mahkeme üç sanık hakkında toplamda 20 yıla yakın hapis cezasına karar vermişti.

Bu haber Sivil Sayfalar, Reçel Blog, Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği ve İsveç Baş Konsolosluğu ortaklığında gerçekleştirilen Sivil Toplum Haberciliği Kadın Odaklı Kuruluşlarla Haber Atölyesi kapsamında hazırlanmış ve yayına alınmıştır.