Haberler İnsan Hakları

Yurttaşlık Derneği: Kavala 25 Yıldır Gurur Duyduğumuz Üyemiz

urttaşlık Derneği, kurucuları arasında yer alan ve 12 gündür gözaltında tutulan Osman Kavala için yayımlanan basın açıklamasında, Kavala’nın derneğin 25 yıllık üyesi olmasından gurur duyulduğu ifade edildi.

Yurttaşlık Derneği, 19 Ekim’de gözaltına alınan ve hala gözaltında tutulan insan hakları savunucusu iş insanı Osman Kavala’yla ilgili yazılı basın açıklaması yayımladı.

Kavala’ya yönelik suçlamalardan birisinin Yurttaşlık Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer almasının olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, “Osman Kavala derneğimizin kuruluşundan bu yana 25 yıldır daima gurur duyduğumuz bir üyemizdir” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Derneğimizin kurucu üyelerinden değerli arkadaşımız Osman Kavala, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce hakkında yürütülen bir soruşturma nedeniyle 19 Ekim 2017 tarihinde gözaltına alınmıştır.

“Gözaltına alındığı andan itibaren soruşturma dosyasına gizlilik kaydı konulmuş olmasına rağmen, bazı medya organlarında hakkında çeşitli spekülatif iddia ve ithamlar ileri sürülmüştür.

“Kendisi hakkında ileri sürülen ‘suçlayıcı’ iddialardan biri de derneğimizin kurucu üyeleri arasında yer almasıdır.

“Şunu belirtmek isteriz ki Osman Kavala’nın kurucusu veya üyesi olduğu sivil toplum örgütleri, demokratik, çoğulcu bir toplum yapısının güçlenmesi, ayrım gözetmeden herkesin eşit haklara ve bunları kullanabilecek olanaklara sahip olması için uğraşan kuruluşlardır.

“Derneğimizin de aralarında olduğu bu kuruluşların birer suç örgütü olarak itham edilmesi, demokratik hukuk devletine yönelik vahim bir saldırı ve ağır bir suçtur.

“Derneğimiz, barış içinde birlikte yaşamayı, tüm yurttaşlarımızın haklarını savunmayı ve bunları güçlendirmeyi amaçlayan faaliyetlerini sürdürmektedir. Osman Kavala da derneğimizin kuruluşundan bu yana 25 yıldır daima gurur duyduğumuz bir üyemizdir.”

Osman Kavala hakkında

1957’de Paris’te doğdu. Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu.

1982’den sonra Kavala Grubu’nda yönetici olarak çalıştı.

Murat Belge’yle birlikte Türkiye’nin önde gelen yayınevlerinden İletişim Yayınları’nın kuruluşunda yer aldı.

Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center For Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

TESEV Yönetim Kurulu üyesi, Açık Toplum Enstitüsü’nde Danışma Kurulu üyesi, Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi, Tarih Vakfı ve Diyarbakır Kültürevi’nin destekçisi.

Kaynak: bianet

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize Abone Olun

You have Successfully Subscribed!