LGBTİ Duyurular

SPoD’un geçiş sürecine yönelik hazırladığı “Cinsiyet Geçiş Kılavuzu” yayını çıktı

Trans kadın ve erkeklerin geçiş sürecine yönelik bilgi vermeyi amaçlayan bu yayın; SPoD’un (Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği)  2013 yılından beri devam ettirdiği trans grup terapisi toplantılarının ve danışmanlık hizmetinin bir devamı niteliğinde hazırlandı.

Kitapçık boyutlarında 40 sayfadan oluşan yayında; LGBTİ temel kavramlara,aile-okul-sosyal çevre odağında açılma sürecine, cinsiyet geçiş sürecinin nasıl başlatabileceğine, hastane sürecine, hukuki sürece dair bilgi veriliyor.

Eğitim,çalışma hayatı ve Türkiye hapishanelerindeki cinsiyet geçiş sürecinin ele alındığı bu yayında, trans kadın ve erkeklerin ve ailelerinin deneyimlerine yer veriliyor.

Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu İnsan Hakları Fonu ve Sivil Düşün AB Programı kapsamında, Avrupa Birliği desteği ile hazırlananan yayın, basılı olarak SPoD ofisinden temin edilebileceği gibi, www.spod.org.tr üzerinden yayınlar bölümünden online erişim sağlayabilirsiniz. Yayının kurumunuza gönderilmesini rica ediyorsanız e-posta ya da telefon yoluyla SPoD’a ulaşabilirsiniz.

Cinsel sağlık, psikolojik destek, cinsiyet geçiş süreci, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, açılma zorlukları, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim tabanlı şiddet ve ayrımcılık konularında; 0850 888 5428 / 0850 888 LGBT numarası üzerinden SPoD danışma hattını hafta içi her gün (resmi tatiller hariç) 13.00-19.00 saatleri arasında arayabilirsiniz. Ayrıca; danisma@spod.org.tr adresine sorularınızı iletebilirsiniz.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize Abone Olun

You have Successfully Subscribed!