Duyuru Kültür

İstanbul Kukla Festivali ekim ayında başlıyor

Dünyanın en renkli kukla gruplarını bir araya getiren İstanbul Kukla Festivali, 13 Ekim’de başlıyor.

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından organize edilen 20. İstanbul Kukla Festivali, 13-29 Ekim’de seyirciyle buluşacak. Festivalin sanat yönetmenliğini, UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ilan edilen Karagöz sanatçısı Cengiz Özek üstleniyor.

Bu sene festival programında üç yerli oyun, 15 ülkeden 18 yabancı topluluk yer alıyor. Yerli gruplar, Cengiz Özek, Tiyatro Gülgeç, Açıkgöz Kukla’dan oluşuyor.

Yurt dışından gelecek  gruplar ise şöyle: Avusturya’dan Thomas Eddl, Fransa’dan Ruşen Yıldız, İspanya’dan Toni Zafra, Ytuquepintas ve El Gecko con Botas, İtalya’dan Paolo Papparotti, Macaristan’dan Mikropodium, Çin’den Mao Mao, Tayvan’dan Kaohsiung Gölge Tiyatrosu, Kamboçya’dan Sovannaphum, Rusya’dan Meta Zero, Arjantin’den La Gorda Azul, Çek Cumhuriyeti’nden Karromato, İsrail’den Ornan Braier ve Hindistan’dan Krishnan Kutty Pulavar Memorial Tholpavakoothu Puppet Centre.

Türkiye Gölge Tiyatrosu’nun 500.yılı

 

Festivalde 2017 yılının Türkiye Gölge Tiyatrosu’nun 500. yılı olması nedeniyle gölge tiyatrosuna da özel bir yer verildi.Gölge Tiyatrosu’nun doğduğu coğrafya olarak kabul edilen Asya’dan birçok gölge kukla grubu festivale davet edildi. Ayrıca etkinlik kapsamında Gölge Tiyatrosu’nun 500. yılı nedeniyle Topkapı Sarayı Müzesi Karagöz Koleksiyonu da yıllar sonra yeniden sergilenecek.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize Abone Olun

You have Successfully Subscribed!