Bisiklet Ekoloji

İş yine bisiklete düştü: Pedallayarak havayı temizlemek pek yakında

Geliştirilmekte olan bisiklet sayesinde, pedallayarak atmosfer hava kirliliğinden arındırılabilecek

Hollandalı ve Çinli iki şirket pedallayarak havayı temizleyen bisikleti hayata geçiriyor. Geliştirilmekte olan yeni bisiklet sayesinde hava kirliliğinin üstesinden bir nebze de olsa gelinecek. Hava kirliliğini emen ‘yeşil binalardan’ sonra sıra bisiklete geldi. Çin’in 150 şehrinde 6.5 milyon bisikleti bulunan Ofo ve Hollandalı Studio Roosegaarde adlı şirketler havayı temizleyen bisikleti hayata geçirmek için iş birliğine yaptı. “Smog free bicycles” adı verilen bisikletler kirli havayı topladıktan sonra temizleyip, bisikletin çevresine aktarıyor. Şirketlerin yaptığı açıklamaya göre, pedallayarak havayı temizleyen bisikletin sene sonunda görücüye çıkması bekleniyor.

Söz konusu iş birliğinin atmosferin temizlenmesi için uzun vadeli bir katkı yapacağı belirtilirken Roosegarde adlı şirketin yönetim kurulu başkanı ise yaptığı açıklamada “İddialıyız. Bu, bir kereye mahsus bir sanat çalışması değil” ifadesini kullanıyor. Şirketin yönetim kurulu başkanı,”Bisiklet Pekin’in simgesi. Biz bisikleti tekrar şehrin kültürel göstergesi yapmak istiyoruz, daha sonraki etapta ise hava kirliliği olmayan şehirler olacak” derken milyonlarca bisiklet sayesinde şehrin hava kalite endeksinin iyileştirilebileceğinin altını çiziyor.

Studio Roosegaarde adlı şirket daha öncede  küresel krizler karşısında harekete geçmişti. Şirket geçen sene saatte 30 bin metreküp hava temizleyen kuleyi hayata geçirmişti. Geçen aralık ayında ise hava kirliliğine boğulan Çin, yerel meteoroloji bürolarının bilgilendirme yapmasını yasaklamıştı.

Kaynak: Metrotime

Çeviri: Erdal Aktaş

 

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize Abone Olun

You have Successfully Subscribed!