İnsan Hakları Kültür

İnsan hakları filmleri listesi

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilimdalı bünyesinde ders veren Yrd. Doç. Dr. Tolga Şirin, öğrencilerine verdiği dersler kapsamında izlenmesini önerebileceği bir film listesi hazırladı.

Akademik yılın başladığı günlerde özelde hukuk öğrencilerine, genelde ilgili herkese yönelik bu kapsamlı “İnsan hakları ve anayasa hukuku filmleri”* listesini yayınlıyoruz.

İNSAN HAKLARI FİLMLERİ

İnsan Hakları Genel

  • GG19 (Boris Anderson & 18 farklı yönetmen)

Yaşam Hakkı

Açlık Grevi

  • Hunger (Steve McQueen)
  • Ötanazi
  • Kelebek ve Dalgıç (Julian Schnabel)
  • İçimdeki Deniz (Alejandro Amenábar)
  • Dr. Death (Clive Entwistle)

Ölüm Cezası

  • Karanlıkta Dans (Lars von Trier)
  • Öldürmek Üzerine Kısa Bir Film (Krzysztof Kieslowski)

Kürtaj

  • 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün (Cristian Mungiu)
  • If These Walls Could Talk (Cher & Nancy Savoca)
  • Pozitif Yükümlülükler Kuramı
  • Silkwood (Mike Nichols)
  • Maden (Yavuz Özkan)
  • Silikozis (P. Holzer & S. Erzurumlu & E. Özgüven)

Etkili Soruşturma

  • Anatomy of a Murder  (Otto Preminger)
  • Bir Zamanlar Anadolu’da (Nuri Bilge Ceylan)

İşkence Yasağı

Etik

  • White Christmas (Black Mirror) (Carl Tibbets)
  • Tutulana Yönelik Müdahaleler
  • Gece Yarısı Ekspresi (Alan Parker)
  • Garage Olimpo (Marco Bechis)
  • Ses (Zeki Ökten)
  • Murder in the First (Marc Rocco)
  • Saatli Bomba Senaryosu
  • Unthinkable (Gregor Jordan)
  • The Siege (Edward Zwick)

Yatay İhlal Biçimleri

  • Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu)
  • Te doy mis ojos (Icíar Bollaín)
  • The Burning Bed (Robert Greenwald)
  • The Skin I Live In (Pedro Almodóvar)

Aşağılayıcı ve İnsanlık Dışı Muamele/Ceza

  • Full Metal Jacket (Stanley Kubrick)
  • The Stoning of Soraya M. (Cyrus Nowrasteh)

Etkili Soruşturma

  • The Accused (Jonathan Kaplan)
  • Kölelik ve Angarya Yasağı
  • I am Slave (Gabriel Range)
  • 12 Years a Slave (Steve Mcqueen)
  • The Whistleblower (Larysa Kondracki)
  • Trade (Marco Kreuzpaintner)
  • Sold (Jeffrey D. Brown)

Kişi Özgürlüğü ve Güvenliği Hakkı

  • Pardon (Mert Baykal)
  • Genco (Ali Kemal Çınar)
  • Terörist (Terry Green)
  • Gözlerindeki Sır (Juan José Campanella)
  • Esaretin Bedeli (Frank Derebont)
  • Uçurtmayı Vurmasınlar (Tunç Başaran)

Zorla Kaybedilme

  • La Noche de Los Lapices (Héctor Olivera)
  • Kayıp (Costa-Gavras)
  • Adil Yargılanma Hakkı
  • ​Davacı (Zeki Ökten)
  • Reis Bey (Mesut Uçakan)
  • The Night Of (Ep. 1-10) (Richard Price & Steven Zaillian)
  • And Justice For All (Norman Jewison)
  • In the Name of the Father (Jim Sheridan)

Suçta ve Cezada Kanunilik

  • Nurnberg Yargılamaları (Stanley Kramer)
  • Music Box (Costa-Gavras)
  • Azınlık Raporu (Steven Spielberg)
  • Storm (Hans-Christian Schmid)
  • Amistad (Steven Spielberg)

Özel Hayata – Aile Yaşamına- Haberleşmenin Gizliliğine Saygı

  • Devlet Düşmanı (Tony Scott)
  • The Truman Show (Peter Weir)
  • Azınlık Raporu (Steven Spielberg)
  • Philadelphia (Jonathan Demme)
  • Milk (Gus Van Sant)
  • Das Leben der Anderen (Florian Henckel von Donnersmarck)
  • Kızım Olmadan Asla (Brian Gilbert)
  • Kramer vs. Kramer (Robert Benton)

Din ve Vicdan Özgürlüğü

  • Inherit the Wind  (Daniel Petrie)
  • The Conscientious Objector (Belgesel) (Terry Benedict)
  • Saklı Hayatlar (Haluk Ünal)

İfade Özgürlüğü

  • Jimy’s Hall (Ken Loach)
  • Shouting Fire: Stories from the Edge of Free Speech (Liz Garbus)
  • The People vs. Larry Flynt (Milos Forman)

Basın Özgürlüğü

  • All The President’s Men (Alan J. Pakula)
  • Mediastan (Johannes Wahlström)

Sanatsal İfade Özgürlüğü

  • Taksi Tahran (Cafer Penahi)

Akademik İfade Özgürlüğü

  • American Radical: The Trials of Norman Finkelstein (D. Ridgen)
  • Toplanma ve Örgütlenme Özgürlüğü
  • Bloody Sunday (Paul Greengrass)
  • Germinal (Claude Berri)
  • The Grapes of Wrath (John Ford)
  • Norma Rae (Martin Ritt)
  • Matewan (John Sayles)
  • Bread and Roses (Ken Loach)
  • Kibar Feyzo (Atıf Yılmaz)
  • Maden (Yavuz Özkan)

Eğitim Özgürlüğü

  • Kara Tahta (Samira Makhmalbaf)
  • The First Grader (Justin Chadwick)

ANAYASA HUKUKU FİLMLERİ

Devrimler-Darbeler

Fransız Devrimi

  • Danton (Andrzej Wajda)
  • La Revolution Francoise (Robert Enrico & Richard T. Heffron)

Amerikan Devrimi

  • Vatansever (Roland Emmerich)
  • Lincoln (Steven Spielberg)

Sosyalist Devrimler

  • Oktyabr (Grigoriy Aleksandrov & Sergei Eisenstein)
  • The Motorcycle Diaries (Walter Salles)
  • Libertarias (Vicente Aranda)
  • Land and Freedom (Ken Loach)

Doğu Avrupa

  • Elveda Lenin (Wolfgang Becker)
  • Berlin is in Germany (Hannes Stöhr)
  • A fost sau n-a fost? (Corneliu Porumboiu)
  • Szabadsag Szerelem (Krisztina Goda)

Türkiye

  • Abdülhamit Düşerken (Ziya Öztan)
  • Devrim Arabaları (Tolga Örnek)
  • Demir Kırat (Belgesel) (M. Birand & C. Dündar & B. Çaplı)
  • Bütün Kapılar Kapalıydı (Memduh Ün)
  • Eve Dönüş (Ömer Uğur)
  • Gülün Bittiği Yer (İsmail Güneş)
  • 12 Eylül (Belgesel) (Mustafa Ünlü)

Sınırsız İktidar – Toplum Sözleşmesi – İnsan Doğası – Faşizm

  • Das Experiment (Oliver Hirschbiegel)
  • Edukators (Hans Weingartner)
  • Tehlikeli Oyun (Dennis Gansel)
  • Das weiße Band – Eine deutsche Kindergeschichte (M. Haneke)
  • Fahrenheit 451 (Ramin Bahrani)
  • A Nagy Füzet (János Szász)
  • The Last King Of Scotland (Kevin Macdonald)
  • Schindler’s List (Steven Spielberg)
  • The Great Dictator (Charles Chaplin)
  • American History X (Tony Kaye)
  • Egemenlik- Devlet
  • No Man’s Land (Danis Tanovic)
  • El Secreto De Sus Ojos (Juan José Campanella)
  • The Net (Ki-duk Kim)
  • Ölümsüz Z (Costa-Gavras)
  • La Historia Oficial (Luis Puenzo)
  • Mississippi Burning (Alan Parker)
  • Runaway Jury (Gary Fleder)

Milliyetçilik – Resmî Dil

  • Rwanda Hotel (Terry George)
  • District 9 (Neill Blomkamp)
  • Güz Sancısı (Tomris Giritlioğlu)
  • Malcolm X (Spike Lee)
  • İki Dil Bir Bavul (Özgür Doğan & Orhan Eskiköy)
  • Büyük Adam Küçük Aşk (Handan İpekçi)
  • Demokratik Devlet
  • Çoğunluk (Seren Yüce)
  • Zübük (Kartal Tibet)
  • To Kill a Mockingbird (Robert Mulligan)
  • Election (Alexander Payne)
  • No (Pablo Larrain)
  • Selma (Ava DuVernay)
  • Suffragette (Sarah Gavron)

Laik Devlet

  • Persepolis (Vincent Paronnaud & Marjane Satrapi

Sosyal Devlet

  • Modern Zamanlar (Charles Chaplin)
  • Ben, Daniel Blake (Ken Loach)
  • Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer)
  • Sicko (Belgesel) (Michael Moore)

Hukuk Devleti

  • Nürnberg Yargılamaları (Stanley Kramer)
  • In the Name of the Father (Jim Sheridan)
  • 12 Angry Men (Sidney Lumet)
  • V for Vendetta (James McTeigue)

Çevre Devleti

  • Fitzcarraldo (Werner Herzog)
  • Spirited Away (Ruhların Kaçışı) (Hayao Miyazaki)
  • Dr. Strangelove (Stanley Kubrick)
  • Even the Rain (Icíar Bollaín)
  • Erin Brockovich (Steven Soderbergh)
  • Ekümenopolis: Ucu olmayan Şehir (Imre Azem)

Olağanüstü Hal

  • The Siege (Edward Zwick)
  • Unconstitutional (Nonny de la Peña) (TŞ/HK)

* Bu liste tolgasirin.com‘da yayınlandı.

Kaynak:Bianet

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize Abone Olun

You have Successfully Subscribed!