UMHD’den Yabancılar Kanunu’ndaki Değişikliklerle İlgili Uyarı:
“Hak İhlallerine Sebebiyet Verebilir”

EKeF63QW4AAz_aj.jpg
Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD), Meclis İç İşleri Komisyonu’ndan geçen ve önümüzdeki günlerde genel kurulda görüşülmesi beklenen 6458 nolu yasada yapılan düzenlemelerin mülteciler için hak ihlallerine sebebiyet verecek yönleri olduğunu belirterek, temel insan haklarıyla bağdaşan yeni bir kanun tasarısı hazırlanması çağrısında bulundu.

UMHD tarafından hazırlanan raporda, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda  yapılacak değişikliklerle ilgili geniş bilgilendirmede bulunuluyor. 6458 sayılı kanunda değişiklik yapılmasının kaçınılmaz olduğu, insan haklarını merkeze alan bir düşünceyle kanunda değişiklik yapılması beklendiği ifade edilen raporun sonuç bölümünde, “Tasarının bazı maddeleri göç alanındaki müzmin bazı sorunlara çözüm oluşturmaktayken geneli yeni hak ihlallerine sebebiyet verecek şekilde düzenlenmiştir. Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak; ülkemizin insan hakları bakımından daha yoğun eleştirilere maruz kalmaması adına mevcut kanun tasarısının derhal geri çekilmesi, eleştirilen noktalara dikkat edilerek sahada göç alanında aktif çalışan ulusal ve uluslararası kurumlardan görüş alınması neticesinde temel insan hakları ile bağdaşan yeni bir kanun tasarı hazırlanması gerektiğini düşünmekteyiz” deniliyor.

UMHD’in kanun tasarısıyla ilgili geniş inceleme raporu için tıklayınız.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend