Bir Arada Yaşam için Yeni Bir Söylem Eğitmen Eğitimi 

yeni-bir-soylem-egitmen-egitimi-e1572248409716.jpg
Hrant Dink Vakfı’nın yürütücülüğünde, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Hayata Destek Derneği ve Sabancı Üniversitesi ortaklığında 5-8 Aralık 2019'da İstanbul'da 'Bir Arada Yaşam için Yeni Bir Söylem Eğitmen Eğitimi' başlıklı bir eğitim düzenleniyor.

Yeni Bir Söylem ve Diyaloğa Doğru projesi; Türkiye’de bir arada yaşama imkanını güçlendirmek için kamu, sivil toplum ve medya sektörleri arasındaki işbirliğini arttırarak, Suriyeli mültecilere yönelik ayrımcılığı ve ayrımcı söylemleri sorgulamayı ve farklılıklara saygılı yeni bir dil ve söylemi desteklemeyi amaçlamaktadır. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen proje, Hrant Dink Vakfı’nın yürütücülüğünde, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Hayata Destek Derneği ve Sabancı Üniversitesi ortaklığında yürütülmektedir. 

Eğitmen eğitimi programı; insan hakları ilke ve değerleri, ayrımcılık ve ayrımcılıkla mücadele yöntemleri, göç farkındalığı, mülteci hakları, ilkeli habercilik, nefret söylemi ve alternatif söylem konularını içeren oturumların yanı sıra eleştirel düşünme, aktif dinleme ve iletişim, sunum teknikleri gibi katılımcıların eğitmenlik becerisi edinmelerini hedefleyen oturumlardan oluşmaktadır. Katılımcılar; kamu, medya ve sivil toplum sektörlerinden gelen diğer katılımcıların deneyimlerini dinleme ve kendi deneyimlerini paylaşma alanları bulacaktır. 

Başvuru koşulları: 

 • Başvuru sahibinin; İstanbul, Hatay veya Şanlıurfa’da faaliyet gösteren kamu, medya ve sivil toplum sektörlerinden birinde aktif çalışan olması gerekmektedir. 
 • Kamu ve sivil toplum sektörlerinde çalışan başvuru sahiplerinin, bağlı bulundukları kurumların, mültecilere yönelik faaliyetlerinin olması beklenmektedir. 
 • Eğitmen eğitimine, aynı kurumdan iki kişi kabul edilecektir. Aynı kurumda çalışan başvuru sahiplerinin, başvuru formunu ayrı ayrı doldurmaları gerekmektedir. 
 • Eğitmen adaylarından, tek günlük eğitim modülünü kendi kurumlarında en az 1 kez yaygınlaştırmaları ve sonrasında ilgili raporlama süreçlerinde yer almaları taahhüdü istenmektedir. 

Önemli bilgiler: 

 • Eğitim programı; interaktif öğrenmeyi ve deneyimi merkeze alan formel olmayan eğitim metodolojisi ile tasarlanmıştır. Eğitim sürecinin etkin ve verimli ilerleyebilmesi için katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır. 
 • Başvuru süreci sonucunda kısa listeye kalan adaylarla ön görüşme gerçekleştirilecektir. 
 • Eğitmen eğitimine tam katılım şartı aranmaktadır. 
 • Tam katılım sağlayan eğitmen adaylarına, eğitim sonrasında katılım belgesi verilecektir. 
 • Değerlendirme sonrasında, katılımcı değişikliği kabul edilmeyecektir. 
 • Eğitim boyunca katılımcıların ulaşım, konaklama ve yemek masrafları program tarafından karşılanacaktır. 

Teknik detaylar: 

 • Eğitmen eğitimi, 5-8 Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecektir. Şehir dışından gelecek katılımcıların, eğitmen eğitimi mekanına eğitimden bir gün önce (4 Aralık Çarşamba günü) gelmeleri beklenmektedir. 
 • Olumlu ve olumsuz dönüşler, başvuru bitiş tarihini takiben 14 iş günü içerisinde yapılacaktır. 

Yeni Bir Söylem ve Diyaloğa Doğru projesi eğitmen ekibinde yer alarak insan haklarına saygılı yeni bir söylemin oluşmasında ve yaygınlaşmasında rol almak istiyorsanız, başvuru formunu 3 Kasım Pazar günü saat 23:59’a kadar doldurabilirsiniz. 

Başvuru formu için tıklayınız

Tüm süreç ile ilgili sorularınız için yenibirsoylem@hrantdink.org ile iletişime geçebilirsiniz. 

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!