İklim Aktivisti Ümit Şahin:
“Ekolojik Denge Mücadelesi Demokrasi Mücadelesidir”

Ekran-Alıntısı-6-e1570173924779.jpg
İklim krizinde geldiğimiz noktayı ve bu krize karşı çıkmanın yollarını Sivil Sayfalar’a değerlendiren İklim Aktivisti Ümit Şahin, “İklim krizi için de ekolojik denge için de verilen mücadele bir demokrasi mücadelesidir. Diğer sorunları çözmek için nasıl siyasi mücadele veriliyorsa iklim krizi de ancak bu tür bir mücadele ile çözülebilir.” Diyor.

Karbonsuz ekonomiye geçişin teknolojik ve ekonomik olarak mümkün olduğunu belirten Ümit Şahin, “İnsanların bu dönüşümü gerçekçi bulmamalarının sebebi politik olarak buna inanmamalarıdır. Çünkü güç odaklarının kim olduğu belli. Hâlâ fosil yakıtlar dünya politikasını şekillendirmeye devam ediyor. Bu yüzden de şirketler son derece güçlü. Eğer politik bir dönüşüm yaratılamazsa, şirketlerin hükümetleri kontrol etmesi böyle devam ederse politik olarak bunu değiştirmek bugünkü sistem içerisinde  pek kolay değil. Siyasi mücadele vermeden, güç odaklarının egemenliğine meydan okumadan, iklim krizini zaten çözemezsiniz. En güzel mücadeleyi Greta yapıyor. Herkese onu  izlemesini tavsiye ederim.” Diyor.

Video: Emine Uçak

Kurgu: Mehmet Emin İlbeyli

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!