NewsLabTurkey Akademi Programı İçin Öğrencilerini Arıyor

AKADEMİ-1024x536-e1569412807892.png
NewsLabTurkey Akademi Programı 20 mezun, serbest çalışan ya da kariyerinin başındaki gazetecinin yeteneklerini artırarak haber endüstrisinin gelecekteki liderleri olmalarını amaçlıyor. Uluslararası standartta medya becerilerinden yarar sağlayacak ve kendi haber projesini kurmak için yardıma ihtiyaç duyan istekli ve kararlı katılımcılar aranıyor.

Geliştirilen eğitim programı yalnızca gazetecilik becerileri, trendleri yahut gazetecilik etiğini değil; gazeteciliğin değişen günümüz koşullarında işlevsel olabilecek iş modelleri ile girişimcilik konularını da içeriyor ve ileride de sürdürülebilir pratikleri katılımcılarına benimsetmeyi amaçlıyor. Ocak ayının sonundan başlayarak bahar döneminde 8 hafta boyunca İstanbul’da fazlasıyla donanımlı eğitmenler ve gazetecilerle dengeli bir program sunmayı hedefleniyor.

Hangi dersler var?

Eğitim üç ana temayı kapsayacak: içerik üretimi, iş modelleri, hukuk ve etik. Bu kapsamda verilecek derslerin listesi ise şöyle:

İçerik Üretimi: Mobil gazetecilik, Veri gazeteciliği, Podcast ve radyo yapımcılığı, Haber yazımı, TV ve Radyo için sunuculuk, WordPress ve web tasarım geliştirme, Uygulama pazarına ve sohbet botlarına giriş, Dijital güvenlik, E-bülten üretimi, Profesyonel video düzenleme, Fotoğraf.

İş ve Gelir Modelleri: Haber odası ve STK kurmak: Bir Giriş, Haber medyası için iş modelleri, Kitle oluşturma ve kitle fonlaması, Arama motoru optimizasyonu ve içerik yönetimi, Platformlar ve web siteleri için dijital reklam, Haber formatları için yeni fikirler.

Hukuk ve etik: Gazetecilik ve hukuk, Haber medyasında kutuplaşma ve nefret diliyle savaşmak, Sosyal ağlarda yalan haberle savaşmak.

Çağrı kimlere yönelik?

  • Serbest çalışanlar, mezunlar ve kariyerinin başındaki gazeteciler, ve yahut gazetecilikle iş ya da ticaret kolu olarak ilgilenenler
  • Gazetecilik ve haber üzerine deneyimi olanlar (üniversitede gazetecilik eğitimi almış olmak zorunlu değil)
  • Harika bir haber projesi ya da bir haber ürünü fikri olanlar
  • İngilizce bilmek bir artı, fakat zorunlu değil
  • Ocak ayının sonundan başlayarak 8 hafta sonu boyunca eğitimlere katılabilme gerekliliği (Eğitimler İstanbul’da gerçekleştirilecektir)

Nasıl başvuruluyor?

Buradan indirebileceğiniz başvuru formunu eksiksiz doldurarak CV’nizle birlikte akademi@newslabturkey.org adresine 20 Ekim 23:59 tarihine kadar gönderebilirsiniz.

Başvurular jüri tarafından değerlendirilecek. Başvuru sahiplerinden bazıları ile Skype görüşmesi yapılmak üzere iletişime geçilebilir. Değerlendirme sonucu başarılı olan adaylarla 11 Aralık 2019 tarihinde iletişime geçilecektir.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend