Diyarbakır Barosu’ndan Müzeyyen Boylu Cinayeti Davasına Katılım Çağrısı

5ce7ee78eb10bb2084d42309.jpg
Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi, boşanmaya çalıştığı eşi tarafından öldürülen Avukat Müzeyyen Boylu cinayetiyle ilgili 9 Eylül'de görülecek dava için katılım ve destek çağrısında bulunuyor.

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi’nden yapılan açıklamada, Avukat Müzeyyen Boylu’nun, 19 Mayıs 2019 tarihinde, boşanmaya çalıştığı Mesut Issı tarafından 11 kurşun ile öldürüldüğü hatırlatıldı.  Müzeyyen Boylu’nun talebine rağmen koruma mekanizmaları işletilmediği belirtilen açıklamada, “Cinayeti planlayarak ve canavarca hisle serinkanlı bir şekilde işleyen fail, hemen sonrasında emniyet güçlerine teslim oldu. İlk ifadesinde Müzeyyen’i bir ilişki yaşadığı için öldürdüğünü söyledi; ceza indiriminden faydalanmak için yalana, iftiraya başvuran pek çok kadın katili gibi.  Yapılan soruşturma sonucunda hazırlanan iddianameye göre, fail, eşe karşı tasarlayarak ve canavarca hisle insan öldürme suçundan yargılanacak. Bizler, Diyarbakır Barosu’na üye avukatlar olarak, failin hak ettiği cezayı alması için elimizden geleni yapacak, yargılama boyunca Müzeyyen için adalet aramaya devam edeceğiz.  Failin yargılanacağı davanın ilk duruşması 9 Eylül günü saat 09.30’da Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Sizleri, kadın cinayetlerine ve kadınlara yönelik her türlü şiddete hep beraber dur diyebilmek için duruşmada yanımızda olmaya davet ediyoruz.” çağrısına yer verildi.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!