İstanbul Medipol Üniversitesi Akdeniz Araştırmaları Merkezi’nden Sığınmacı Hakları Sempozyumu

Ekran-Alıntısı-14-e1565252199436.jpg
İstanbul Medipol Üniversitesi Akdeniz Araştırma Merkezi (AKAM), 21 - 22 Ağustos tarihlerinde Sığınmacı Hakları Sempozyumu düzenlemeye hazırlanıyor.

Sempozyumun temel amacı; Türkiye’deki sığınmacıların hakları; bu çerçevede bilmeleri gerekenler; mevzuat ve hukuki süreçler; sığınmacılarla ilgili dezenformasyona karşı enformasyon; yanlış bilinenler ve doğrular; sığınmacılarla ilgili daha iyi sosyal politikalar üzerine odaklanmak; sığınmacı ve göçmen kadınların durumu; Türkiye ekonomisinde sığınmacılar; sığınmacılar ve eğitim gibi iyileştirmeye ihtiyaç duyulan konularda fikir alışverişi yapmak.

Sempozyum sonunda ortaya çıkan politika önerilerinin kamuoyu ile paylaşılması amaçlanan raporun, öneri ve bilgilendirme kitapçığı olarak çıktı haline getirilmesi de planlanmakta.

Toplantı kapsamında yapılacak olan oturumların konu başlıkları şöyle:

1.gün

  1. Sığınmacı ve Göçmenlere Yönelik Haklar ve Hukuki Süreçler

  2. Yanlış Sorulara Doğru Cevaplar

  3. Çok Boyutlu Göç Yönetişimi: Süreçlerin Uyumlu Hale Getirilmesine Yoğunlaşmak

  4. Göçte Kadın ve Göçün Kadınlaşması

2.gün

Suriyeli Göçmenlerin Türkiye Ekonomisine Etkileri;

  1. Uluslararası Göçün Dünya Ekonomilerine Etkileri

  2. Ekonomik büyüme ve  istihdam

  3. Kamu Maliyesi

  4. Türkiye’deki Göçmenlerin Eğitimi

  5. STK Koordinasyonu: Ayrımcılığa, Dezenformasyona, Önyargıya ve Diğer Sorunlara Karşı Durabilmek

Sempozyuma katılım durumunuzu: ansoylet@medipol.edu.tr adresine bildirmeniz gerekmekte. Sempozyumun detaylı programı katılım durumuna göre bildirilecektir.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend