#HakSavunmakSuçDeğildir

IMG_0614.jpg
Çalışmalarına geçtiğimiz sene Ekim ayında başlayan Sivil Alan Araştırmaları Derneği, sivil toplum bileşenlerini, insan hakları savunucularının asılsız iddialar ve hukuk dışı uygulamalar ile itibarsızlaştırılmasına karşı durmaya davet ediyor.

OHAL ile sivil toplum, akademi ve basın üzerinde artan baskının OHAL sonrasında sürmekte, ifade özgürlüğünün kısıtlanması ve toplu yürüyüş ile etkinliklerin gayrihukuki şekilde yasaklanması ile kendini göstermektedir. LGBTI+ etkinliklerinin yasaklanması, gazeteci, akademisyen ve hak savunucularına açılan davalarda tutuklu yargılama ve hak gasplarının sürmesinin yanısıra hak savunucuları ve muhalif kesimler basın yoluyla hedef gösterilmektedir.

Sivil Alan Araştırmaları Derneği’nin bu bağlamda başlattığı kampanya üç ayaktan oluşmakta: Bazı medya organlarında hak savunucularına karşı sürdürülen karalama kampanyasına odaklanan medya takibi ile yanlış ve asılsız haberlerin kaydının tutulması, hak savunucularına karşı açılmış davaların takibi ve yeni davalarda hukuki desteğin sağlanması, hak savunucularının deneyimlerinden kesitler sunan videolar ile desteklenen bir sosyal medya kampanyası.

Sivil Alan Araştırmaları Derneği, daralan sivil alanı hep birlikte özgürleştirmeyi ve tüm hak savunucuları ile dayanışmayı görev biliyor. İnsan haklarını savunmanın suç olmadığını düşünen ve hak savunucularının yalnızlaştırılmasına karşı çıkan herkesi desteğe davet ediyor.

Nasıl destek olabilirim?

Sosyal medya hesaplarından paylaşacakları videoları yaygınlaştırabilir, konuyla ilgili paylaşımlarına #HakSavunmakSuçDeğildir hashtag’ini ekleyebilirsiniz.

Eğer bir hak savunucusu ya da hak örgütü olarak ayrımcılığa, karalamaya ya da haksız soruşturmaya maruz kaldıysanız, “hikayemi anlatmak istiyorum” diyorsanız, videolarımına konuk olabilirsiniz.

Sürmekte olan bir davanız varsa ve duruşmalarınız hakkında bilgi paylaşmak, hukuki destek almak istiyorsanız da irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend