“Sınırların Ötesine Geç” Ödülleri Sahiplerini Buldu

WhatsApp-Image-2019-04-07-at-21.25.27-e1554662819720-1280x684.jpeg
Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği 'Sınırların Ötesine Geç' kısa film yarışmasında dereceye girenlere ödülleri törenle verildi. “Ön Yargıları Kırmak” temalı yarışmada birinciliği "Krampon" isimli kısa film alırken, ikinci "Zıt Renk", üçüncü ise "Terk Edilmeyen" adlı kısa film oldu.

Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene NUN Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Esra Albayrak, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve Hazar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ayla Kerimoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Hazar Derneği Başkanı Ayla Kerimoğlu,“Bu projenin anahtar kelimeleri Suriyeli misafirler, ön yargı ve tanış olmak.. Biz önyargının panzehiri olan tanış olmayı projemizde ilke kabul ettik.” dedi. Araştırmaların 8 yıla yakın bir süredir Türkiye’de bulunan Suriyeli gençlerle Türk gençlerin yüzde 50’sinin hiç temas etmediğini gösterdiğine işaret eden Kerimoğlu, “Bu yüzden biz de çalışmamızda ön yargı meselesini merkeze aldık. Böylece 18-30 yaş arasındaki Suriyeli ve Türk gençlerin birlikte katılacağı bu yarışmayı gerçekleştirdik.” diye konuştu.  Kerimoğlu, gençlerin kısa film çekme becerilerini geliştirmek için eğitimler verdiklerini de belirterek, “Yarışmaya toplam 160 kişi başvurdu. Bunlardan 64 kişi eğitimlere de dahil oldu. Eğitim alan bu gençlerimiz, ilk kez bir kısa film çekmiş oldular. Çekim kaliteleri her ne olursa olsun, onlar bu projenin hayata geçirilmesinde önemli bir role sahip oldular.” Dedi. Yarışmaya 43 filmin katıldığını ve bunlardan 10 tanesinin finale kaldığını ifade eden Kerimoğlu, sosyal sorumluluk projesi olduğu için finale kalan tüm filmlere ödül verildiğini de sözlerine ekledi.

“Mülteci Meselesine Çok Farklı Bir Pencereden Bakıyoruz”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de konuşmasında, yarışmanın başlığının herkese umut aşılayan bir konu olarak belirlendiğine dikkati çekerek, “Suriye’de milyonlarca insanın hayatı değişti, onlarla beraber bizim hayatımız da değişti. Tüm dünya ‘aman bize gelmesinler’ yaklaşımıyla bakarken, mülteci meselesine biz çok farklı bir pencereden bakıyoruz. ‘Onların hayatlarına nasıl dokunabiliriz’ mantığıyla bakıyoruz. Bu yarışma da bunun bir örneğidir.” Diye konuştu.  Tarihçi yazar Halil İnalcık’ın “Türkiye’de üç kişiden birisi muhacirdir, ya kendisi ya annesi ya da babası.” sözünü hatırlatan Türkmen, ancak ön yargıdan ve ötekileştirmeden uzak olan toplumların bir arada huzurlu bir şekilde yaşayabileceğini vurguladı.

“Sanatın Dili Evrenseldir”

NUN Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Albayrak ise konuşmasında Suriyeliler hakkında ön yargılara dikkati çekerek, “Suriyelilerin bir ellerinin yağda bir ellerinin balda olduğu, üniversitelere sınavsız yerleştirildikleri, vergi ödemedikleri, vatandaşlığın alelade bir şekilde dağıtıldığı ve daha benzeri birçok mit sokaklarımızda geziyor. Bunların aksi her ne kadar belgelerle açıklanmış olsa da bazılarımız bunlara inanmaya devam ediyoruz.” Dedi. Ön yargıları aşmanın kültür sanat faaliyetlerinin en büyük araçlardan biri olduğuna değinen Albayrak, “İstatistiklerle çok konuşuyoruz, ‘şu kadar mülteci ağırlıyoruz’, ‘şu kadar yatırım yapıyoruz’ diye ancak bu istatistiklerin hiçbirinin, çocuğunun küçük bedenini Suriye’ye gömüp mülteci kampında yasını tutan kadının yazdığı şiirin derinliği kadar anlamı yok. Sanat hangi coğrafyada, hangi dilde üretiliyor olursa olsun, dili evrenseldir. İstisnasız olarak, dünyada aşık olan herkesin kalbi daha hızlı atar, evinde çocuğu birazcık geç kalan annenin endişesi yaklaşık aynı endişedir. Gözyaşı döken her insanın gözyaşının içinde bir miktar tuz vardır. Sanatın insanlar arasındaki empatiyi, kaynaşmayı ve uzlaşmayı sağlayacak en üstün enstrüman olduğunu düşünüyorum. Zira her birimiz en büyük sanatkarın eserleriyiz. Bu anlamda sanatı, ayıran, bir üstünlük kurma aracı haline getiren bir unsur olmaktan öte, birleştiren, buluşturan, eşitleyen ve detaya dikkat çeken bir araç olarak görüyorum ve bu çabayı kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Suriyeli ve Türk gençlerin birlikte çektikleri filmlerin gösterimlerinin de yapıldığı “Sınırların Ötesine Geç Kısa Film Yarışması”nda birinciliği “Krampon” isimli kısa film alırken, ikinci “Zıt Renk”, üçüncü ise “Terk Edilmeyen” adlı kısa film oldu. Suriyeli gençlerin ailelerinin de katıldığı tören, sanatçı Ömer Akyol, Türkçe ve Arapça şarkılarla verdiği konserle  sona erdi.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend