Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu: Sokak Köpeklerine Yönelik Nefret Kabul Edilemez!

kopek.jpg
Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu, 4 Şubat Pazartesi günü İHD İstanbul Şubesi'nde yağacağı basın toplantısı ile sokak köpeklerine yönelik linç ve nefret eylemlerini, hem köpek davranışları, hem de hukuken ele alacak; medyaya ve topluma sağduyu çağrısında bulunacak.

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu; halktan gelen şikâyetler öne sürülerek, özellikle son bir aydır, sokak köpeklerine yönelik linç ve nefret eylemlerinin arttığını ve Türkiye’nin dört bir yanında, usulsüz ve yasadışı köpek toplamaları yaşandığını belirterek,  sokak hayvanlarının sokaklarımızdan sürgün edilip topluca katledildiğine dikkat çekti.

24 Ocak’ta Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) tarafından düzenlenen “Sokak Hayvanları Çözüm Çalıştayı”nın sonuç bildirgesini büyük bir endişe ile beklediklerini belirten Delegasyon,  aylardır gündemi meşgûl eden yasa teklifinin çok yakında TBMM Başkanlığı’na sunulacağının Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından tekrar beyan edildiği belirtti ve “Söz konusu kanun teklifini hayvanlar lehine döndürmeye, dönüştürmeye yönelik çabalarımız devam ediyor” dedi.

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu, konu hakkında yapacağı basın duyurusu için şu açıklayı yaptı:

“4 Şubat 2019, Pazartesi günü, saat 13.00’da, Taksim’deki İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’ndeki basın toplantısı ile paylaşacağımız açıklamada,

  • – Sokak köpeklerine yönelik linç ve nefret eylemlerini, hem köpek davranışları, hem de hukuken ele alacak; medyaya ve topluma sağduyu çağrısında bulunacak,
  • – Ombudsmanlık tarafından düzenlenen çalıştaya dair izlenimlerimizi aktaracak,
  • – Üç bakanlığın birçok konuda anlaştığı ifade edilen kanun tasarısı konusundaki endişe ve taleplerimizi dile getireceğiz.

Basın toplantısına Köpekle Yaşam Derneği Başkanı, köpek eğitmeni ve davranış uzmanı Çağla Çankırılı, sokak köpekleriyle nasıl ilişki kurmamız gerektiği konusunda konuşacak; Hayvanlara Adalet Derneği’nden Avukat Barış Kârlı ise hem ceza mevzuatımız, hem de 15 senedir uygulanmayan Hayvanları Koruma Kanunu’nda belediyelere yüklenen yasal sorumlulukları ve sokak köpeklerine yönelik linç, nefret eylemlerini hukuken değerlendirmek üzere katılacaktır.

Basın toplantımıza katılımınızı rica eder, saygılarımızı sunarız”

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu

TARİH: 04.02.2019, Pazartesi
SAAT: 13.00
YER: İHD İstanbul Şubesi
ADRES: Katip Mustafa Çelebi Mah. Çukurlu Çeşme Sokak,
Bayman Apartmanı No:2/1 Taksim/İST

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend