Bianet Çocuk Odaklı Habercilik Kütüphanesi Yayında

ekran-resmi-2019-01-22-14.21_.47_-1280x767.png
"Çocuk haklarını merkeze alan bir habercilik anlayışı nasıl geliştirilir? "diyenler için alana dair araştırmalar, raporlar, makaleler,örnek haberler ve daha pek çok içerik "Çocuk Odaklı Habercilik Kütüphanesi"nde ve bir tık uzakta...

Bianet alternatif kütüphane deneyimlerini yaygınlaştırmaya devam ediyor. Barış Gazeteciliği Kütüphanesi  ve Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Kütüphanesi‘nden sonra Çocuk Odaklı Habercilik Kütüphanesi de online yayında.

Çocuk haklarını merkeze alan bir habercilik anlayışını yaygınlaştırmak hedefiyle geliştirilen kütüphaneye haberdecocuk.org adresinden ulaşılabiliyor. Kütüphanede alana dair araştırma, rapor, makale, tez başta olmak üzere sözlük çalışmalarını ve örnek haberleri bulmak mümkün.

Altı bölümden oluşan kütüphanenin Rehberler bölümünde, çocuk odaklı haber yapmak isteyen gazeteciler için kaynaklar yer alıyor. Buradaki rehberler aracılığıyla “Medyada çocuk katılımı nasıl sağlanır?” “Sokak çocukları, çocuk işçiler, çocuk istismarı, kanunla ihtilafa düşmüş çocuklar, silahlı çatışmalardaki çocuklar ve erken yaşta zorla evlendirilmiş çocuklar gibi hassas konularda haber yaparken dikkat edilmesi gereken etik ilkeler neler?” gibi sorulara rehberler aracılığıyla yanıt bulmak mümkün.

Araştırma ve analiz bölümünde çocuk odaklı habercilik konusunda rapor, araştırma, akademik tez ve makaleleri bulmak mümkün.  Haber ve Söyleşiler kısmında ise çocuklarla ilgili örnek haberleri ve güncel gelişmeleri takip etmek mümkün.

Kütüphanede alana dair ortak bir dilde uzlaşma için de Sözlük bölümü bulunuyor. Burada çocuk hakları, çocuk istismarı, erken yaşta zorla evlilik ve devlet korumasındaki çocuklar gibi özel konularda bilgi alışverişini sağlamak amaçlanıyor.

Türkiye’de çocuk hakları konusunda bağlayıcılığı olan yasa, sözleşme ve bildirilere ulaşım imkânı sağlayan mevzuat bölümünde ulusal mevzuat, uluslararası mevzuat ve uluslararası mevzuatın Türkiye’ye uygulanması olmak üzere üç başlık bulunuyor. Bağlantılar kısmında ise haber yaparken faydalanabilecek kamusal, ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütlerinin bilgilerine ulaşılabiliyor.

Kaynak: STGM

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend