YKKD Şirketlere Y ve Z kuşağı için Kadın Yönetici Öneriyor

HANDE_YASARGIL.jpg
Türkiye’de de üst kademelere çıktıkça kadınların temsil oranı hem kamu hem de özel sektörde azalıyor. İşverenlerin yalnızca yüzde 8’inin ve her 100 girişimciden sadece 9’unun kadın. Şirketlerin, derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurullarına daha fazla kadın üye alınması için çalışan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği, kadın yönetici ile çalışan şirketlerin, Y ve Z kuşağını kazanacağına dikkat çekiyor.

Şirketlerin, derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurullarına daha fazla kadın üye alınması için çalışan, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin (YKKD),  ikinci yıl etkinlikleri kapsamında organize ettiği “2019’da Belirsizlikle Baş Etme Yolları” başlıklı panel Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş, Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr. Ayşegül Çoruhlu, Ekonomist Mehmet Sönmez ve Ekonomist Murat Sağman’ın katılımıyla gerçekleşti.

Panelde konuşan Mehmet Sönmez özellikle kuşaklar arası dengeye dikkat çekerek, “Türkiye ekonomisi konusunda karamsar değilim. Kurumların şu anki tabloyu iyi hale getirebilme çevikliği biraz da bu grubunun dengeli bir jenerasyona sahip olması ile ilgili olduğunu düşünüyorum. 1965 ve öncesi doğanlar ile X, Y gibi farklı kuşakların icrada ve karar mekanizmalarında homojen şekilde yer almalarının bizleri çözüme daha kolay ulaştıracaktır” dedi.

İş dünyasında ciddi bir kuşak değişiminin yaşandığına dikkat çeken Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Başkanı Hande Yaşargil ise, özellikle Y ve Z kuşağının çalışma hayatına katılması ile birlikte yöneticilik / liderlik anlayışının da ciddi anlamda değiştiğini vurguladı. Yaşargil, “Yeni kuşak, iş hayatında güçlü ilişkiler kuran, hiyerarşi uygulamayan, esnek ve çalışma arkadaşlarını karar sürecine katan yöneticiler istiyor. Yeni kuşak, açık fikirli, araştırmayı seven, pratik ve sonuç odaklı insanlardan oluşuyor” şeklinde konuştu.

Bu nedenle iş dünyasına çağrı yaptıklarına işaret eden Yaşargil, şöyle devam etti: “Küresel büyük şirketler bunun farkına vardı ve üst düzey yöneticilerini kadınlar arasından seçiyor. Ancak, yönetim kurullarında azınlık olan kadınlar seslerini hala yeterince duyuramıyor, önerilerini kabul ettiremiyor. Bu nedenle patronlara diyoruz ki, şirketlerinizin yönetim kurullarında en az iki kadın üye olmalı. Bu hem sizin bakış açınızı genişletecek hem de karar verirken tüketicilerinizin yarısını oluşturan kadınları birinci elden dinleme fırsatı bulacaksınız.”

Ekonomiye Toplumsal Cinsiyet Katkısı

Araştırmalar, 2025’e kadar toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması halinde dünya ekonomisine 12 trilyon dolarlık bir katkının ortaya çıkacağının öngörülüyor. Kadınların ekonominin içinde olmadığı ülkelerde ise ekonomik kaybın yüzde 30’lara kadar çıktığı tahmin ediliyor. Buna karşılık yüksek öğretim mezunları içerisinde erkekler ve kadınların istihdam oranı arasında kayda değer bir fark söz konusu. Yüksek öğretim kurumundan mezun erkeklerin yüzde 78,4’ü istihdama katılırken, bu oran kadınlarda %61’e düşüyor. Türkiye’de de kadınların temsil oranı, üst kademelere çıktıkça hem kamu hem de özel sektörde azalıyor. Türkiye genelinde işverenlerin yalnızca yüzde 8’inin ve her 100 girişimciden sadece 9’unun kadın olduğu belirlenmiş.

Ekonomideki kadın – erkek eşitsizliğini gidermek ve yönetim kurullarında daha fazla kadının yer almasını sağlamak amacıyla çalışan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği, bugüne kadar 100’e kadına mentorluk yaparak yönetim kurullarına hazırladı. 2012 yılında bir platform olarak başlayan hareket, Ocak 2017’de dernek statüsü alarak çalışmalarını hızlandırdı. Bu yıl dernek çatısı altında ikinci yaşını kutlayan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin üçüncü dönem yönetim kurulu kadın adayları Haziran 2019’da mezun olacak.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend