Kadın Yazılımcılardan ‘WonderWomen’ Projesi

690x390cc-ist-26-12-2018-wonderwomen-kocak-rop1.jpg
Kadın yazılımcıların bir araya gelerek kurduğu dayanışma grubu WonderWomen, bilişim sektöründe çalışan kadınların söz üretmesini hedefliyor.

Erkeklerle eşit iş yapmalarına rağmen düşük ücretle çalıştırılan kadın yazılımcıların bir araya gelerek kurduğu dayanışma grubu WonderWomen, ekip arkadaşlarını arıyor. Çekya’da yazılım mühendisi olarak çalışan Midori Koçak tarafından 3 hafta önce başlatılan hareket bu alanda çalışan kadınlara iş bulma, ekip kurma ve organize olma noktasında aracılık rolü üstleniyor.

“WonderWomen, gender non conforming, non binary, trans, queer ve interseks bireylere de açık”

Ahval’den Süha Giray’a konuşan Midori Koçak WonderWomen’in yalnızca kadınlara değil LGBTİ+’larada açık olduğunu şu cümlelerde aktardı: “WonderWomen, gender non conforming, non binary, trans, queer ve interseks bireylere de açık. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Türkiye’de kadın hareketinin güzel taraflarından birisi bu alt grupları dışlamaması. Yazılım alanında yurt içinde pek fazla queer üyemiz yok ama iyi örnekler oldukça artacaktır diye düşünüyorum. Avrupa’daki şirketler ekiplerinde farklı milletlerden insanların, LGBTİ bireylerin ve kadınların sayılarını artırmaya çalışıyorlar çünkü ekiplerin çeşitliliği arttıkça kârlılık ve ürün kalitesinin arttığı kanıtlanmış. Batılı şirketlerde bu politika haline gelmiş durumda.”

WonderWomen’a katılmak ya da yazılım alanında hizmet almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı, Kaos GL

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend