Orban’ın Köle Yasasına Karşı Macaristan Ayakta

orban-in-kole-yasasina-karsi-macaristan-ayakta-544101-5.jpg
Avrupa Sol Partisi’ne Macaristan’da yaşananları yazan Matyas Benyik ve György Droppa, eylemlerin on yıl sonra yaşanan en önemli protestolar olduğunu söylüyor; gençlerin çok yoğun katıldığını ve düzinelerce insanın tutuklandığını ifade ediyor.

Macaristan sokaklarında günlerdir ülkenin başbakanı Viktor Orban karşıtı sloganlar duyuluyor. Köle yasası olarak adlandırılan yıllık fazla mesai sınırını artıran yeni iş kanununa yönelik protestolarda bir hafta geride kaldı.

Yeni düzenleme, şirketlerin çalışanlarından yılda 400 saate kadar fazla mesai talep edebilmesini öngörüyor. İşverenlere de bu mesai ücretlerini 3 yıla kadar geciktirebilmeleri hakkı tanıyor. Öte yandan, milletvekillerinden Bernadett Szel ve Akos Hadhazy, beş maddeden oluşan dilekçelerini okumak devlet televizyonu MTVA’ya gitmiş silahlı güvenlik görevlileri tarafından dışarı atılmışlardı.

Milletvekillerine okutulmayan 5 madde şu şekilde;

♦ Köle yasasının acilen iptal edilmesi

♦ Polis memurlarına verilen fazla mesainin azaltılması

♦ Fidesz tarafından yönetilen, ayrı mahkemelerin son bulması, yargı bağımsızlığının geri gelmesi

♦ Macaristan’ın Avrupa Birliği ortak savcılık kurumu EPPO’ya dahil olması

♦ Devlet medyasının bağımsız olması

Haberin tamamı için tıklayınız. 

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!