İsveç’te ‘Erkeksiz’ Festival Ayrımcılıktan Suçlu Bulundu

104879573_gettyimages-1025856402.jpg
İsveç'te sadece kadınların girebildiği bir festival Ayrımcılık Ombudsman'ı (DO) tarafından ayrımcılıktan suçlu bulundu.

DO etkinliği “erkeksiz” diye tanımlamanın, ülkenin ayrımcılık yasalarını ihlal ettiğine karar verdi.

Festivalden önce yapılan tanıtımlarda, belirli bir grubun etkinliğe gelmekten caydırıldığı vurgulandı.

Etkinliğin organizatörleri ise Facebook sayfalarında yaptıkları açıklamada, “dünyayı değiştirdikleri için çok meşgul olduklarını ve yanıt vermeyeceklerini” söyledi.

Facebook paylaşımında “5 bin kadın, cinsiyetleri kadın ve erkek olarak belirlemeyenler ve trans bireyler birkaç erkeğin tamamen aklını kaybetmesine neden olması üzücü. Festivalin başarısı tam olarak neye ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. DO’nun kararı bu gerçeği değiştirmiyor.” denildi.

DO, yaz aylarında yapılan festivalin girişinde erkeklerin girmesinin aktif bir şekilde önlenmediğini kabul etti ve “girişte katılımcılara cinsiyet temelli bir ayrım yapılmadı” denildi.

Festivalin kısıtlamalarından kimsenin zarar görmemesi nedeniyle para cezası verilmeyeceği vurgulandı.

Festival, İsveç’in en büyük müzik festivali Bravalla’da bir önceki yıl yaşanan çok sayıda cinsel saldırı vakasına tepki olarak komedyen Emma Knyckare tarafından organize edilmişti.

Bravalla’nın organizatörleri de 2017’deki olaylar nedeniyle bu yıl festivali düzenlememişti.

Kaynak: BBC

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend