Yargıtay, Tecavüze İndirimsiz Cezayı Onadı: Bir Kadın İstediği Saatte Dışarı Çıkar

gece-kad%C4%B1n-sokak-meydan-1.jpg
Yargıtay, Ankara’da bir kadına tecavüz eden otobüs şoförüne verilen 34 yıl 8 aylık cezayı “Bir kadın gece veya gündüz, istediği saatte, istediği gibi dışarı çıkar. Hakları güvence altındadır” diyerek onadı.

Ankara’da 2017’de kullandığı halk otobüsüne gece 23.00’da binen kadını alıkoyan, tecavüz eden, parmağındaki yüzüğü zorla alan ve çıplak fotoğraflarını çekerek tehdit eden şoför İbrahim Tuncay’a verilen 34 yıl 8 aylık hapis cezası istinaf mahkemesinin ardından Yargıtay tarafından da onandı.

Yargıtay, Tuncay’ın mahkemedeki savunmasında daha önceki yargı kararlarını göstererek “O saatte orada ne işi vardı?” savunması yapmasına karşın savcının “Bir kadın gece veya gündüz, istediği saatte, istediği gibi dışarı çıkar. Hakları devletin güvencesi altındadır” yorumunu esas aldı ve hapis cezasında bu gerekçeyle indirim vermedi.

Avukat Hüsniye Şimşek, “Olumlu ama eksik karar. Bu nedenle ceza almalıydı. Bir de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun davanın tarafı olması reddedildi. Kadınlar bu davalarda bu tavır nedeniyle yalnız kalıyor” diye konuştu.

Kaynak: Yeşil Gazete

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend